fot. PKN Orlen

Usługa Orlen Pay dostępna dla wszystkich. Za paliwo zapłacimy przez aplikację przy dystrybutorze

Aplikacja Orlen Mobile została zaktualizowana o bardzo ważną nowość w postaci Orlen Pay. Tak, jak łatwo się domyślić, jest to możliwość płacenia za tankowane paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze, bez potrzeby udawania się na stację i stania w kolejce. Trudno nie odnieść wrażenia, że… już to gdzieś widzieliśmy.

Reklama

Gdybyście mnie zapytali, jaka aplikacja mobilna zrobiła na mnie największe wrażenie w tym roku, bez zastanowienia odpowiedziałabym, że JustDrive. Jest tylko jeden problem: zniknęła równie szybko, jak się pojawiła. Usługa ta była bardzo prosta i umożliwiała zaoszczędzenie mniejszej lub większej ilości czasu spędzanego na stacji benzynowej. Założenie było takie: podjeżdżamy na stację, tankujemy, skanujemy kod z dystrybutora, akceptujemy płatność, która dokonuje się mobilnie (ściągana jest z karty kredytowej), czekamy na akceptację zwrotną i po jej otrzymaniu odjeżdżamy ze stacji. Całość transakcji trwała dosłownie kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. Do tego JustDrive oferował bardzo atrakcyjny system poleceń, dzięki któremu mogliśmy sporo zaoszczędzić na paliwie. Haczyk był tylko jeden: usługa była przeznaczona jedynie dla klientów prowadzących działalność gospodarczą.

https://www.tabletowo.pl/2018/02/01/justdrive-platnosc-za-paliwo-przez-aplikacje/

Reklama

Aplikacja zadebiutowała na rynku 1 lutego i została bardzo ciepło przyjęta przez klientów. Ledwo dzień później użytkownicy otrzymali wiadomość, że działanie aplikacji zostanie wstrzymane na kilka dni ze względu na problemy techniczne spowodowane ogromnym zainteresowaniem usługą. Niestety, już wtedy nie wróżyło to niczego dobrego, a prawda była nieco inna – jak czytaliśmy w oficjalnym oświadczeniu ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. , „Orlen odłączył dostęp do swojej infrastruktury”. I faktycznie, równo dwa tygodnie od startu JustDrive, jej twórcy ogłosili, że program znika z Google Play i App Store, a sama usługa przestaje działać. Sama napisałam wtedy, że JustDrive padło ofiarą swojego sukcesu. Bo choć powstało przy współpracy z Orlenem, to właśnie Orlen postanowił tę współpracę zerwać – oświadczenia obu firm przeczytacie w tym wpisie. JustDrive zniknęło, a dla wszystkich jasne było, że za jakiś czas sam Orlen udostępni podobną usługę. I faktycznie, pierwsze potwierdzenia w tej sprawie pojawiły się w połowie maja. Wczoraj natomiast w aplikacji Orlen Mobile pojawiła się usługa Orlen Pay.

https://www.tabletowo.pl/2018/05/14/orlen-pay/

Zasada działania usługi Orlen Pay jest bardzo prosta, a aby zacząć z niej korzystać, należy założyć konto i podać swoje dane (dane osobowe lub firmowe, numer rejestracyjny samochodu, kartę płatniczą – kredytową lub debetową, etc.). Następnie podjeżdżamy na stację benzynową, tankujemy, skanujemy przez aplikację kod QR z dystrybutora i płacimy bezpośrednio przez aplikację; po otrzymaniu potwierdzenia płatności – odjeżdżamy. Fakturę otrzymamy na podany w aplikacji adres e-mail.

Dla osób zbierających punkty Vitay dobrą informacją będzie pewnie fakt, że w aplikacji możemy też dodać numer karty lojalnościowej, dzięki czemu punkty będą naliczane automatycznie po każdym tankowaniu. Co ważne z punktu widzenia klientów, z Orlen Pay mogą korzystać zarówno firmy, jak i klienci indywidualni.

Ciekawostką może być fakt, że w aplikacji będą dostępne kupony, mające na celu zachęcenie nas do wejścia na stację – w końcu nie od dziś wiadomo, że marża na sprzedawanych tam produktach jest spora, a ograniczenie liczby klientów, którzy przy okazji tankowania kupowaliby dodatkowe rzeczy (jak choćby tego sławetnego hot-doga), byłoby z punktu widzenia stacji nierozsądne.

Ważna rzecz jest taka, że Orlen Pay jest wdrażany stopniowo, co oznacza, że aktualnie jest dostępna na wybranych stacjach. Te, które honorują płatności przez Orlen Pay, mają odpowiednie naklejki z QR-kodami na dystrybutorach. Biorąc jednak pod uwagę, że stosowne naklejki znajdują się na większości stacji Orlen (bazuje na nich mFLOTA), problemu z korzystaniem z Orlen Pay być nie powinno.

Aplikację Orlen Mobile pobierzecie bezpłatnie z Google Play i App Store.

źródło: gsmonline