Android Oreo powoli prze naprzód - w skali miesiąca urósł o 1,1%. Dla Google'a to dużo

Android Oreo powoli prze naprzód – w skali miesiąca urósł o 1,1%. Dla Google’a to dużo

Jak idzie dystrybucja aktualnej oficjalnej wersji Androida? Biorąc pod uwagę, że Oreo jest zainstalowane na 5,7% urządzeń z systemem Google, można powiedzieć, że fatalnie, choć do takiego tempa wprowadzania aktualizacji już zostaliśmy przyzwyczajeni. Najpopularniejszym mobilnym systemem z Mountain View jest wciąż Android Nougat.

Wczoraj Google na konferencji I/O 2018 ogłosiło wydanie drugiej bety Androida P, którą można już testowo pobierać na Pixele i kilka innych smartfonów. Zanim system ten zacznie się liczyć w statystykach, minie jeszcze parę miesięcy – wszak oficjalna, pełna dystrybucja nowej edycji Androida dopiero przed nami.

Jak rzecz ma się z fragmentacją systemu Google w maju?

Wskaźnik przyjęcia Oreo wynosi teraz 5,7%, co jest niezłym wynikiem w porównaniu z poprzednim miesiącem. W kwietniu zainstalowany był na 4,6% urządzeń z Androidem.

Android Oreo powoli prze naprzód - w skali miesiąca urósł o 1,1%. Dla Google'a to dużo

W świecie zielonego robocika rządzi jednak Android Nougat – wersje 7.0 i 7.1 odpowiadają za działanie w sumie 31,1% sprzętów pracujących na tym mobilnym oprogramowaniu. Nougat cały czas rośnie i będzie tak, dopóki Oreo nie zacznie być bardziej powszechny.

Android Oreo powoli prze naprzód - w skali miesiąca urósł o 1,1%. Dla Google'a to dużo

Na zestawieniu widzimy też, że mnóstwo ludzi ma zainstalowanego Androida 6.0 Marshmallow (25,5%) lub Lollipopa (22,4%). Wersje te sukcesywnie tracą jednak na znaczeniu, choć dzieje się to bardzo wolno. Jest też KitKat i Jellybean, które użytkowane są przez ludzi opierających się aktualizacji lub wymianie urządzeń na nowsze. KitKat jest jednak nadal mocniejszy od Oreo. Niektórzy używają jeszcze smartfonów z Androidem Gignerbread czy Ice Cream Sandwich, ale to już margines.

Dane zostały zebrane w pierwszym tygodniu maja.

 

 

źródło: Google