smartfony smartphones

Orange i T-Mobile zmieniają cenniki roamingu w Unii Europejskiej. Będzie taniej

Ceny usług różnych operatorów sieci komórkowych potrafią się zmieniać jak w kalejdoskopie. Nowa decyzja prezesa UKE wymusiła na sieciach obniżenie stawek za roaming w krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Reklama

Dopłaty do opłat roamingowych zaczęły funkcjonować na wiosnę ubiegłego roku, kiedy operatorzy wykazywali, że świadczenie usług „Roam Like at Home” będzie mieć mocno negatywny wpływ na ich finanse. Wobec tego występowali oni do UKE o możliwość pobierania dodatkowych opłat roamingowych. Ich wysokość zmieniała się z biegiem czasu, tak jak cenniki różnych sieci. Najnowsze obniżki dotyczą klientów Orange i T-Mobile.

Orange

Zgodnie z nową decyzją prezesa UKE, pojawią się zmiany w dopłatach do roamingu, i obejmują one właściwie tylko internet. Dotąd klienci Orange dopłacali 0,00738 zł do 1 MB danych lub sztukę MMS-a w roamingu. Od najbliższego piątku dopłata ta spadnie do 0,001845 zł. Jak wylicza sieć, dzięki temu 1 GB danych będzie kosztował klienta mniej o ponad 5,5 zł.

Reklama

Inne dopłaty, dotyczące minut i SMS-ów, pozostały bez zmian, czyli wynoszą:

  • 0,05 zł za minutę wykonanego połączenia głosowego
  • 0,02 zł za minutę odebranego połączenia głosowego
  • 0,01 zł za wysłaną wiadomość SMS

T-Mobile

Magentowi zdecydowali się utrzymać decyzję podjętą w ubiegłym roku – by dla obecnych i przyszłych klientów abonamentowych nie wprowadzać żadnych dodatkowych opłat za połączenia głosowe, SMS-y i MMS-y w roamingu. Co więcej, stawkę za transfer danych naliczaną po wykorzystaniu bezpłatnego 1GB, obniżyli ponad trzykrotnie z 14,91 złotych brutto do 4 złotych brutto za 1 GB (3,25 zł netto za 1 GB w masowych ofertach biznesowych).

Dla klientów ofert pre-paid i MIX wprowadzane są zaś następujące stawki w roamingu:

  • 0,1 groszy netto (0,0123 gr brutto) za 1 min. połączenia/ 1 SMS/1 MMS
  • 3,25 złotych netto (3,9975 zł brutto) za 1 GB

Zmiany dotyczą stawek usług roamingowych w strefie 1A dla klientów, którzy podpisali umowy: abonamentową po 1 lipca 2018 roku, MIX po 9 lipca 2018 roku oraz wszystkich użytkowników oferty pre-paid. Nowe stawki będą obowiązywały od 19 maja 2019 roku.

Play obniża ceny za roaming w Unii Europejskiej. Nowe stawki zaczną obowiązywać w styczniu 2019 roku

źródło: wirtualnemedia.pl, informacja prasowa