Oppo nawiązało współpracę z Ericssonem. Firmy podpisały wieloletnią umowę licencyjną

Firmie z branży technologicznej trudno by było działać w 100% samodzielnie – pokuszę się nawet o stwierdzenie, że żadna nie dałaby rady. Rozchodzi się tu m.in. o patenty na poszczególne rozwiązania, które są w posiadaniu różnych przedsiębiorstw. Oppo nawiązało właśnie współpracę z Ericssonem i dzięki podpisaniu (wieloletniej) umowy marka z Państwa Środka otrzyma dostęp do własności intelektualnej szwedzkiego koncernu.

Każda poważna firma z aspiracjami pracuje nad nowymi rozwiązaniami i patentuje je, jeśli do tej pory konkurencja tego nie zrobiła. Szkopuł w tym, że jedno przedsiębiorstwo nie jest w stanie mieć praw do wszystkiego, co przez lata zostało wymyślone. Właśnie dlatego różne marki podpisują ze sobą porozumienia i decydują się na współpracę oraz dzielenie zastrzeżoną własnością intelektualną.

Reklama

Oppo przykłada do tej kwestii bardzo dużo uwagi (a przynajmniej tak deklaruje Adler Feng, Dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej Oppo), o czym świadczy fakt, że tylko od początku stycznia tego (2019) roku firma złożyła na całym świecie ponad 33000 (!) zgłoszeń patentowych i obecnie jest w posiadaniu więcej niż 8000 patentów.

Oppo chce się jednak rozwijać, dlatego Chińczycy zdecydowali się na współpracę ze szwedzkim Ericssonem:

Porozumienie będzie stanowić solidną podstawę do dalszej współpracy między obiema firmami w epoce technologii 5G. Współpracując z firmą Ericsson zwiększymy innowacyjność produktów i usług – Adler Feng, Dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej Oppo

Wcześniej podpisali natomiast podobne porozumienia z „kluczowymi partnerami z branży telekomunikacyjnej”, tj. m.in. z Qualcommem, Nokią i Dolby. Ericsson z kolei podpisał do tej pory ponad 100 umów licencyjnych dotyczących patentów w ramach programu licencyjnego Ericsson FRAND.

[…] cieszymy się, że możemy podpisać obopólnie korzystną umowę z Oppo – Gustav Brismark, Dyrektor ds. Własności Intelektualnej w firmie Ericsson

Na razie nie wiadomo, po jakie dokładnie rozwiązania z portfela patentów szwedzkiego koncernu sięgnie Oppo, ale producent zapewne ochoczo będzie korzystał z dostępu do własności intelektualnej z zakresu łączności 5G.

Polecamy również:

Nokia będzie zarabiać 3 euro na każdym sprzedanym smartfonie obsługującym sieć 5G

*na grafice tytułowej Oppo RX17 Neo, którego testuje już dla Was Kacper

Źródło: informacja prasowa