Oppo ColorOS 6 (fot. Oppo)

Najnowsza wersja nakładki Oppo, ColorOS 6.0, powstała z myślą o „bezramkowych” smartfonach

Jak każdy szanujący się producent, także i Oppo ma własną nakładkę systemową. Nosi ona nazwę ColorOS i tak się składa, że dziś obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji firma zaprezentowała jej najnowszą odsłonę, ColorOS 6.0.

Reklama

Do tej pory najbardziej aktualnym wydaniem ColorOS był ColorOS 5.2. Jak on wygląda, możecie zobaczyć m.in. w artykule Kasi traktującym o Oppo RX17 Pro. Nie da się ukryć, że interfejs Oppo jest mocno inspirowany iOS, chociaż sporo osób uważa, że przypomina on MIUI Xiaomi (z czym też nie sposób się nie zgodzić). Prawda jest jednak taka, że Chińczycy lubią taką stylistykę i dlatego wszystkie nakładki systemowe producentów z Państwa Środka są do siebie podobne i utrzymane w identycznym schemacie.

Reklama

https://www.tabletowo.pl/2018/11/22/recenzja-oppo-rx17-pro/

ColorOS cały czas jednak dojrzewa i dziś, przy okazji jego piątych urodzin, Oppo zapowiedziało najnowsze wydanie, ColorOS 6.0. Co ciekawe, producent deklaruje, że powstało ono z myślą o „bezramkowych” smartfonach, co jednoznacznie daje do zrozumienia, że trendu ograniczania grubości ramek dookoła wyświetlacza w inteligentnych telefonach nie da się już zatrzymać.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, to fakt, że ColorOS 6.0 jest bardzo… biały. Interfejs ma być też przejrzysty dzięki większym odstępom pomiędzy poszczególnymi elementami. W niektórych miejscach na górze znajduje się natomiast kolor, który delikatnie i sukcesywnie przechodzi w biel – tak, jak widać to na poniższym przykładzie aplikacji pogodowej.

ColorOS 6 (fot. Oppo)

Wraz z ColorOS pojawia się również nowa czcionka, Oppo Sans. Została ona stworzona przy współpracy z lokalnym projektantem fontów, Hanyi, i ma m.in. ułatwić czytanie treści na ekranie smartfona. Na poniższym przykładzie możecie zobaczyć różnice – nie są one drastyczne, ale faktycznie nowa czcionka wygląda schludniej.

ColorOS 6.0 przynosi ze sobą również usprawnienia, w tym m.in. w zarządzaniu aplikacjami. Nowa funkcja o nazwie „AI application quick freeze” zamraża programy działające w tle i chroni je przed zamknięciem. Urządzenie analizuje bowiem zachowanie oraz zwyczaje użytkownika na przestrzeni ostatnich 15 dni i dzięki temu wie, które aplikacje powinny zostać zamrożone, a które może zamknąć. Według wyliczeń producenta, mechanizm ten redukuje zapotrzebowanie smartfona na energię o 7%.

ColorOS 6.0 zostanie udostępniony na początku przyszłego (2019) roku. Na razie nie wiadomo, czy to wydanie ma bazować na Androidzie Pie i które dokładnie urządzenia otrzymają aktualizację. Wspomniany wcześniej Oppo RX17 Pro na pewno ją jednak dostanie.

Źródło: Oppo, GizmoChina