OnePlus nie weźmie udziału w programie Google Treble. Za duże ryzyko 18
fot. @OnePlus

OnePlus nie weźmie udziału w programie Google Treble. Za duże ryzyko

Od jakiegoś czasu wiadomo, że smartfony OnePlus nie będą korzystać z systemu szybkich aktualizacji oprogramowania, zaproponowanego przez Google przy okazji premiery Androida Oreo. Wielu użytkowników smartfonów chińskiego producenta, łagodnie mówiąc, poirytowało się na wieść o takiej decyzji. OnePlus tłumaczy, dlaczego nie zamierza brać udziału w projekcie Treble.

Google zaprezentował projekt Treble jako remedium na fragmentację Androida, a dokładniej – jako sposób na szybsze wydawanie aktualizacji oprogramowania na smartfony. Struktura systemu zyskała modułową konstrukcję, gdzie oddziela się samego Androida od sterowników do układów i innych podzespołów. Dzięki temu producenci smartfonów nie muszą czekać na zaktualizowanie programów zarządzających poszczególnymi elementami harware’u, i mogą zacząć prace nad aktualizacją wcześniej. Plan wygląda na dobry? Otóż nie według OnePlusa.

Pomysł, który Google zacznie wdrażać od Androida Oreo, najwyraźniej nie jest spełnieniem marzeń firmy. Projekt Treble zakłada bowiem utworzenie specjalnej partycji w przestrzeni pamięci masowej, na której znajdowałby się sam system, zaś sterowniki do poszczególnych podzespołów „przetrzymywane” by były w innym miejscu. Zdaniem OnePlusa, może to powodować poważne konflikty w działaniu sprzętu oraz w efekcie – uceglić urządzenie. Dlatego właśnie producent nie zamierza wspierać projektu Treble.

Niewykluczone, że OnePlus zmieni swoje zdanie w przyszłości, ale na razie, dopóki technologia zaproponowana przez Google jest jeszcze świeża, firma nie chce podejmować zbędnego ryzyka.

Raczej nie ma się co obrażać na chińskiego producenta zabójców flagowców, skoro do tej pory wywiązywał się z obietnic dostarczania aktualizacji niemal wzorowo. W końcu OnePlus był jednym z pierwszych producentów, którzy wypuścili na swoje urządzenia najnowszy upgrade Androida. Dopóki producent się w tej dziedzinie sprawdza, dopóty nie widzę problemu w tym, że nie chce on uczestniczyć w googlowskim projekcie.

https://www.tabletowo.pl/2017/05/14/google-treble-project/

 

źródło: OnePlus przez TheAndroidSoul