OnePlus 6 (fot. OnePlus)

OnePlus dotrzymał obietnicy i wydał aktualizację naprawiającą problem z bootloaderem

OnePlus wydał aktualizację dla swojego najnowszego flagowca – OnePlus 6 – która przede wszystkim naprawia niebezpieczny problem z bootloaderem. Do tej pory wystarczył komputer i przewód USB, aby złamać zabezpieczenia w tym smartfonie.

Problem z bootloaderem opisałem w tym wpisie, jednak w skrócie wytłumaczę tutaj o co chodzi.

Reklama

Pomimo zablokowanego bootloadera, każdy mógł załadować obraz Custom Recovery w trybie fastboot. To umożliwiało zdjęcie blokady ekranu, a co za tym idzie – każdy mógł mieć dostęp do naszych prywatnych danych. W razie kradzieży, złodziej mógł również przywrócić ustawienia fabryczne bez uruchamiania blokady FRP (Factory Reset Protection).  A to wszystko można było osiągnąć bez posiadania szczególnych, hakerskich umiejętności. Wystarczył komputer i kabel USB.

OnePlus wydał nową aktualizację oznaczoną kodem 5.1.17, która przede wszystkim łata luki w zabezpieczeniach bootloadera, dzięki czemu OnePlus 6 nie będzie już dłużej tak łatwym łupem dla złodziejów. Nowy update radzi sobie z kilkoma pobocznymi błędami oraz dodaje kilka usprawnień. W tym uaktualnieniu naprawiony został również problem z trybem Nie przeszkadzać. Aktualizacja jest udostępniana poprzez system OTA.

Przyznam szczerze, że problemy z zabezpieczeniami w OnePlus 6 były dla mnie niemałym szokiem. Jednak jak producent obiecał, tak dotrzymał słowa i faktycznie wydał aktualizację, w której to naprawia swoje błędy. Z  pewnością za takie działania  należą się OnePlusowi słowa uznania.

https://www.tabletowo.pl/2018/06/10/wystarczy-komputer-i-przewod-usb-by-zlamac-zabezpieczenia-oneplusa-6/

Źródło: Android Police