One, czyli sekretna książka dla pracowników Nokii

nok

Dla wielu pracowników Nokii, szczególnie Finów, przejęcie przez Microsoft było trudne do przełknięcia. Długa tradycja firmy i duma narodowa sprawiły, że w dni decyzji o wykupie, w siedzibie Nokii zapanował powszechny smutek.

Zdecydowana większość pracowników przejętego działu urządzeń i usług zdecydowała się jednak pozostać w szeregach nowego właściciela. Żeby uprzyjemnić im ten trudny czas, Microsoft zdecydował się wydać książkę, a właściwie album, dedykowany wszystkim pracownikom Nokii, przedstawiający historię i największe osiągnięcia obu firm. Prace nad tworzeniem materiału trwały już od miesięcy i zostały zlecone zewnętrznej firmie TCOLondon, która otrzymała zadanie stworzenia 128-stronnicowego albumu, mającego trafić do ponad 20 000 pracowników na całym świecie – w ponad 90 miastach 53 krajów.

nokia-(6)

Publikacja pokazuje historię obu firm, nawiązując do ich początków – Nokia zaczynała od produkcji papieru, a Microsoft (dużo później) od wytwarzania oprogramowania. Ilustracje przedstawiają pierwsze zarejestrowane połączenie GSM czy operację przeprowadzaną przy użyciu Kinecta. Początkowo, książka miała trafić do odbiorców pierwszego lutego, jednak problemy prawne sprawiły, że przejęcie nastąpiło wiele dni później i pracownicy otrzymali ją dopiero pod koniec kwietnia, w momencie sfinalizowania wykupu. Prezes Microsoftu, Satya Nadella, odwiedzając po raz pierwszy Finlandię, zaprezentował album „One”, wręczając pierwszy egzemplarz prezydentowi tego kraju, Sauli Niinisto.

Dobrze przygotowany album nie jest w stanie zastąpić przywiązania do marki i zżycia z firmą, ale widać, że Microsoft robi wszystko, żeby jego nowi pracownicy poczuli się jak u siebie. Nie zawsze się to jednak udaje i część pracowników zdecydowała się odejść. Niektórzy z nich, przeszli nawet do konkurencji, w tym szef departamentu odpowiadającego za kamery i PureView, który na swojego następnego pracodawcę wybrał Apple. Czy firmie z Redmond uda się zatrzymać najcenniejszych pracowników? Oby tak właśnie się stało, bo umiejętności designerskie i inżynierskie ludzi z Nokii od lat robią duże wrażenie i przekładają się na wysoką jakość samego sprzętu.

Jak podobają się Wam ilustracje z tej publikacji?