Może wyglądają trochę śmiesznie, ale te okulary przeciwdziałają chorobie lokomocyjnej

Marka Citroen zaprezentowała nową wersję innowacyjnych okularów łagodzących objawy choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna to jedno z najbardziej dokuczliwych schorzeń utrudniających podróż wszelakimi środkami transportu – od samolotu, przez samochód na statkach wodnych kończąc. Polega ono na błędnym odczytaniu ruchu przez nasze oczy, względem poruszającego się w pojeździe ciała co skutkuje nudnościami, zawrotami głowy, ślinotokiem, a nawet wymiotami.

Citroen postanowił wspomóc osoby dotknięte tą przypadłością i niemal rok temu zaprezentował okulary Seetroën. Początkowo urządzenie zostało opracowane z myślą o marynarzach, jednak francuski koncern postanowił go udostępnić wszystkim podróżującym.

Okulary Seetroën wykorzystują opracowaną przez jeden z francuskich start-upów technologię Boarding RingTM. Polega ona na wypełnieniu pierścieni wokół oczu specjalnym płynem, który porusza się w kierunku czołowym (prawo/lewo) i wzdłużnym (przód/tył). W ten sposób okulary odtwarzają linię horyzontu, a to pozwala rozwiązać konflikt sensoryczny, który jest przyczyną choroby.

Pierwsza wersja okularów miała białe, plastikowe, miękkie w dotyku oprawki o futurystycznym wyglądzie. Nowa, zaprezentowana w tym miesiącu wersja okraszona numerem S19 przeszła delikatny lifting i obecnie ma przezroczyste oprawki, których zmieniający się odcień jest dostosowany do koloru płynu.

Jak wyglądają one w praktyce? Można zobaczyć na poniższym krótkim filmie.

Źródło: Citroen