Może wyglądają trochę śmiesznie, ale te okulary przeciwdziałają chorobie lokomocyjnej

Może wyglądają trochę śmiesznie, ale te okulary przeciwdziałają chorobie lokomocyjnej

Marka Citroen zaprezentowała nową wersję innowacyjnych okularów łagodzących objawy choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna to jedno z najbardziej dokuczliwych schorzeń utrudniających podróż wszelakimi środkami transportu – od samolotu, przez samochód na statkach wodnych kończąc. Polega ono na błędnym odczytaniu ruchu przez nasze oczy, względem poruszającego się w pojeździe ciała co skutkuje nudnościami, zawrotami głowy, ślinotokiem, a nawet wymiotami.

Citroen postanowił wspomóc osoby dotknięte tą przypadłością i niemal rok temu zaprezentował okulary Seetroën. Początkowo urządzenie zostało opracowane z myślą o marynarzach, jednak francuski koncern postanowił go udostępnić wszystkim podróżującym.

Okulary Seetroën wykorzystują opracowaną przez jeden z francuskich start-upów technologię Boarding RingTM. Polega ona na wypełnieniu pierścieni wokół oczu specjalnym płynem, który porusza się w kierunku czołowym (prawo/lewo) i wzdłużnym (przód/tył). W ten sposób okulary odtwarzają linię horyzontu, a to pozwala rozwiązać konflikt sensoryczny, który jest przyczyną choroby.

Pierwsza wersja okularów miała białe, plastikowe, miękkie w dotyku oprawki o futurystycznym wyglądzie. Nowa, zaprezentowana w tym miesiącu wersja okraszona numerem S19 przeszła delikatny lifting i obecnie ma przezroczyste oprawki, których zmieniający się odcień jest dostosowany do koloru płynu.

Jak wyglądają one w praktyce? Można zobaczyć na poniższym krótkim filmie.

Źródło: Citroen