Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i „widzieć” dźwięki | Tabletowo.pl

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i „widzieć” dźwięki

Dołącz do dyskusji 0

Dla niedosłyszących, poruszanie się w świecie bez dźwięków może być sporym wyzwaniem. Nagłe odgłosy mogą ostrzegać przed zagrożeniami, ale co wtedy, gdy po prostu ich nie odbierasz? Te okulary to nowa wersja starego pomysłu, by ważne bodźce dźwiękowe przekształcać w sygnały świetlne.

Dokładniej chodzi o inteligentną nakładkę na okulary dla niedosłyszących, które mają podświetlać odpowiednią krawędź „obrazu”, kiedy wykryją dźwięk. Dzięki temu noszący je człowiek może lepiej orientować się w otoczeniu i szybciej reagować na wydarzenia, które mogą bezpośrednio na niego wpłynąć.

Inspiracją dla twórców okularów były gry wideo, w których często pojawia się czerwony blask na krawędzi ekranu, odpowiedniej do tego, z której strony nadciąga atak wroga.

Akcesorium, nazwane Peri, może być dołączone do okularów, które ktoś już nosi, i pochodzi od grupy studentów z Uniwersytetu Technologii i Wzornictwa w Singapurze. Sprzęt jest jeszcze w fazie prototypu, ale okazał się na tyle dobry, że zdobył nagrodę Jamesa Dysona w dziedzinie inżynierii krajowej i będzie reprezentował Singapur na poziomie międzynarodowym.

Pavithren Pakianathan, lider zespołu, zdradził, że trudził się nad projektem wraz ze współpracownikami przez około 4 miesiące. Zdecydowali się oni na zbudowanie nakładki na okulary, a nie na skonstruowanie kompletnych okularów od podstaw, by zmniejszyć koszty ponoszone przez przyszłych użytkowników. Oczywiście o ile Peri wejdzie do sprzedaży.

Akcesorium ma wbudowane cztery mikrofony, które mocuje się na rogach okularów. Ich czułość można dowolnie ustawiać. Światła włączają się odpowiednio do kierunku, z którego płynie dźwięk.

Zespół pracuje nad uproszczeniem projektu i zmniejszeniem rozmiaru urządzenia. Cały czas ulepsza się też algorytmy filtrujące dźwięki z otoczenia. Bardziej zaawansowana wersja Peri może mieć wbudowane czujniki natężenia światła, tak by dostosowywać moc podświetlenia wskaźników LED do pory dnia i tego, w jak nasłonecznionym miejscu znajduje się użytkownik.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie całkowicie pozbawionych słuchu jest około 360 milionów ludzi. Okulary takie jak Peri, mogłyby nieco ułatwić ich codzienne życie.

źródło: Mashable

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona