Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i "widzieć" dźwięki 18

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i „widzieć” dźwięki

Dla niedosłyszących, poruszanie się w świecie bez dźwięków może być sporym wyzwaniem. Nagłe odgłosy mogą ostrzegać przed zagrożeniami, ale co wtedy, gdy po prostu ich nie odbierasz? Te okulary to nowa wersja starego pomysłu, by ważne bodźce dźwiękowe przekształcać w sygnały świetlne.

Dokładniej chodzi o inteligentną nakładkę na okulary dla niedosłyszących, które mają podświetlać odpowiednią krawędź „obrazu”, kiedy wykryją dźwięk. Dzięki temu noszący je człowiek może lepiej orientować się w otoczeniu i szybciej reagować na wydarzenia, które mogą bezpośrednio na niego wpłynąć.

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i "widzieć" dźwięki 19

Inspiracją dla twórców okularów były gry wideo, w których często pojawia się czerwony blask na krawędzi ekranu, odpowiedniej do tego, z której strony nadciąga atak wroga.

Akcesorium, nazwane Peri, może być dołączone do okularów, które ktoś już nosi, i pochodzi od grupy studentów z Uniwersytetu Technologii i Wzornictwa w Singapurze. Sprzęt jest jeszcze w fazie prototypu, ale okazał się na tyle dobry, że zdobył nagrodę Jamesa Dysona w dziedzinie inżynierii krajowej i będzie reprezentował Singapur na poziomie międzynarodowym.

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i "widzieć" dźwięki 20

Pavithren Pakianathan, lider zespołu, zdradził, że trudził się nad projektem wraz ze współpracownikami przez około 4 miesiące. Zdecydowali się oni na zbudowanie nakładki na okulary, a nie na skonstruowanie kompletnych okularów od podstaw, by zmniejszyć koszty ponoszone przez przyszłych użytkowników. Oczywiście o ile Peri wejdzie do sprzedaży.

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i "widzieć" dźwięki 21

Akcesorium ma wbudowane cztery mikrofony, które mocuje się na rogach okularów. Ich czułość można dowolnie ustawiać. Światła włączają się odpowiednio do kierunku, z którego płynie dźwięk.

Zespół pracuje nad uproszczeniem projektu i zmniejszeniem rozmiaru urządzenia. Cały czas ulepsza się też algorytmy filtrujące dźwięki z otoczenia. Bardziej zaawansowana wersja Peri może mieć wbudowane czujniki natężenia światła, tak by dostosowywać moc podświetlenia wskaźników LED do pory dnia i tego, w jak nasłonecznionym miejscu znajduje się użytkownik.

Dzięki tym okularom, niedosłyszący będą mogli poczuć się jak w pierwszoosobowej strzelance i "widzieć" dźwięki 22

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie całkowicie pozbawionych słuchu jest około 360 milionów ludzi. Okulary takie jak Peri, mogłyby nieco ułatwić ich codzienne życie.

źródło: Mashable


Warning: preg_replace(): Allocation of JIT memory failed, PCRE JIT will be disabled. This is likely caused by security restrictions. Either grant PHP permission to allocate executable memory, or set pcre.jit=0 in /home/klient.dhosting.pl/tabletowo/tabletowo.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 383

Obserwuj nas