Office dla tabletów z Androidem już gotowy - teraz czas testów

Office dla tabletów z Androidem już gotowy – teraz czas testów

Jakiś czas temu pisałem o tym, że użytkownicy Windowsa 8.1 mogą czuć się nieswojo wiedząc, że Android dostanie dotykowego Office’a wcześniej niż okienka. Aplikacja tego pakietu biurowego już istnieje w Play Store, jednak jest to BARDZO okrojona wersja dla smartfonów.

Tabletowe wydanie ma przypominać rozwiązanie przedstawione dla iPada, czyli być napisane natywnie dla Androida z zachowaniem wytycznych dla projektantów interfejsu. Dlaczego pomagać konkurencji, dostarczając tak popularne narzędzie na obcą platformę? Biznes to biznes. Satya Nadella doskonale rozumie, że Google wygrało sferę „mobile” i walka na tym polu jest wyjątkowo trudna (a może nawet z góry skazana na niepowodzenie). Z tego powodu, nowy prezes stawia na chmurę i serwisy dla wszystkich platform. Microsoft ma sprzedawać usługi na wszystkie urządzenia, nie tylko te z okienkami.

microsoft-office-fuer-android-2

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Na stronie Office’a pojawił się link do zgłaszania chęci udziału w beta testach tego pakietu dla Androida. Wszystko wskazuje na to, że Word, Excel i PowerPoint zostaną udostępnione na urządzenia z zielonym robotem już w trzecim kwartale tego roku. Dla porównania, Office dla dotykowego Windowsa (Modern UI) ma pojawić się dopiero wraz z Windowsem „Treshold”, czyli w kwietniu 2015 roku.

Od strony biznesowej wygląda to bardzo logicznie – darmowe wersje będą dostępne dla wszystkich, ale ich funkcjonalność zostanie mocno okrojona. Wszystkie funkcje będą dostępne dopiero po wykupieniu subskrypcji Office 365. Wizerunkowo jednak decyzja ta nie jest taka oczywista. Microsoft pokazuje, że jego własny system operacyjny nie jest już tak ważny jak kiedyś. Mało tego – taki ruch może być odbierany jako pogodzenie się z porażką na rynku mobilnym.

Czy Microsoft sam przestał wierzyć, że jest w stanie konkurować z Androidem i iOS?