fot. Tabletowo.pl

Możesz już odblokować bootloader w swojej Nokii 8. I to nie byle jak, bo oficjalnym narzędziem

Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy Was, że najnowsza aktualizacja oprogramowania do smartfona Nokia 8 blokuje możliwość odblokowania bootloadera. Jeżeli chcą wśród Was tacy, którzy chcieli pogrzebać w oprogramowaniu swojego smartfona, to znowu mogą to zrobić.

Przyznam szczerze, że swego czasu byłem ogromnym fanem smartfonowych modyfikacji. Nie wyobrażałem sobie życia bez tak zwanego roota, a miesiąc bez zmiany całego oprogramowania był miesiącem straconym. Wraz z rozwojem Androida i coraz lepszymi nakładkami producentów, odstawiłem to zainteresowanie na bok, ale bardzo dobrze rozumiem wszystkich, którzy decydują się chociażby na instalowanie custom ROM-ów. Teraz Nokia 8 dołączyła do grona smartfonów, w którym można umożliwić to sobie za pomocą narzędzia oficjalnego.

Reklama

Taka możliwość została ogłoszona przez Juho Sarviakasa, CEO HMD Global. Warto w tym momencie dodać, że wręcz bezbłędnie potwierdziły się podejrzenia mojego redakcyjnego kolegi, Cichego, który przy okazji informowania Was o felernej aktualizacji, skomentował to następującymi słowami;

Oczywiście to nie oznacza, że Nokia faktycznie chce, aby użytkownicy nie mogli odblokować bootloadera. Możliwe, że firma po prostu zamierza udostępnić oficjalne narzędzie, które by na to pozwoliło.

Wygląda na to, że dokładnie tak się stało. Oczywiście oficjalne narzędzie nie oznacza, że metoda nie jest ryzykowna – nie powinniście co prawda uszkodzić swojego smartfona, choć Nokia przestrzega również przed tym, ale na pewno utracicie gwarancję. HMD Global ostrzega, że jeśli bootloader smartfona zostanie odblokowany, to nawet jego przywrócenie do stanu poprzedniego nie nie pozwoli użytkownikom korzystać z gwarancji. Dodatkowo, z punktu widzenia systemu, naruszone zostanie bezpieczeństwo oprogramowania, co może sprawić, że niektóre aplikacje przestaną działać. Warto też dodać, że sam proces odblokowania bootloadera będzie wiązać się z utratą wszystkich danych i aplikacji.

Nie planuję nikogo zachęcać do odblokowywania bootloadera, bo to raczej zabawa dla tych, którzy dokładnie wiedzą co zrobią i chcą w ten sposób osiągnąć określony efekt. Jednak Ci z Was, którzy lubią smartfonowe modyfikacje i mają Nokię 8, mają powody do radości.

źródło: Twitter dzięki GSMArena