Jednolity System Antyplagiatowy bada prace dyplomowe pod kątem kradzieży treści

Państwowy Instytut Badawczy opracował Jednolity System Antyplagiatowy. To system, badający tysiące prac dyplomowych, sprawdzając, czy powstały one zgodnie z zasadami. W wykrywaniu manipulacji pomaga sztuczna inteligencja.

W ciągu pół roku istnienia systemu, Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) przebadał już 200 tysięcy prac dyplomowych. Sprawdza on prace magisterskie, licencjackie i inżynieryjne pod kątem podobieństwa do tekstów i opracowań, które powstały wcześniej. Program nie przesądza, czy dana praca jest plagiatem, ale stanowi cenną pomoc dla promotora, który to weryfikuje.

Jak mówi twórca systemu, dr Marek Kozłowski, kierownik Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym,

„Z naszych analiz wynika, że systemu użyło w tym roku już prawie 80 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy korzystają z niego bezpośrednio lub za pośrednictwem lokalnych systemów uczelnianych zintegrowanych z JSA (np. ASAP, PCG, czy APD USOS).”

JSA porównuje badaną pracę z setkami milionów dokumentów znajdujących się w dziesięciu wielkich bazach danych: Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (około 3 milionów prac dyplomowych w różnych językach, bazie NEKST (obraz polskiego Internetu – około 770 milionów stron internetowych z polskich domen), sześciu
Wikipediach w różnych językach i dwóch zbiorach aktów prawnych. Już planuje się dodanie kolejnych baz referencyjnych, w postaci danych zindeksowanych przez wyszukiwarkę Bing czy bazę czasopism Open Access.

System wykrywa klony prac, zapożyczenia fragmentów tekstów, manipulacje (m.in. dzielenie wyrazów mikrospacjami, twarde spacje, dzielenie symbolami) oraz fragmenty pracy, których styl różni się od głównego stylu pracy. Dzięki temu prace magisterskie, licencjackie i inżynieryjne będą mogły wykazywać się wyższą jakością. Od czerwca, poza nimi, można sprawdzać za pomocą JSA także prace doktorskie. Szkolnictwo wyższe ma więc całkiem przydatne narzędzie do walki z plagiatorami.

źródło: informacja prasowa, jsa.opi.org.pl
zdjęcie główne: tvorbaweb-stranok.sk