Artykuł sponsorowany:
Ebook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka – dla niektórych te słowa nic nie znaczą, dla innych to codzienność. Tym, którzy nigdy nie spotkali się „oko w oko” z ebookiem, wyjaśnimy, co to takiego i na czym polega jego fenomen.
Ebook to nic innego jak pełnowartościowa książka, której treść zapisana jest w postaci elektronicznej i przeznaczona do odczytywania na różnych urządzeniach elektronicznych (czytnikach ebooków, komputerach osobistych, smartphone’ach, tabletach i innych). Urządzenia te muszą zostać wyposażone w oprogramowanie, które poprawnie wyświetli zapisaną publikację.
Zalety i wady
Ebooki oraz urządzenia do ich odczytu posiadają szereg zalet i praktycznie żadnych wad.
Do ich zalet można zaliczyć niewątpliwie łatwość przechowywania i archiwizowania książek elektronicznych, nieograniczoną objętość publikacji elektronicznej, łatwy dostęp do publikacji przez osoby mające trudności z czytaniem (urządzenie może czytać książkę dla nas, a także istnieje możliwość powiększania czcionki), tańszy koszt zakupu ebooka w porównaniu do książki tradycyjnej, czy szybkość i skuteczność wyszukania informacji w e-książce.
Wadą jest jednorazowy koszt zakupu e-czytnika oraz rosnący poziom wymagań w zakresie obsługi urządzenia. Jedną z niedogodności również może być wciąż mniejszy wybór oferty cyfrowej w porównaniu do publikacji w tradycyjnej formie.
Formaty
ePUB to uznany na całym świecie standard ebooków, oferujący największy komfort czytania na dowolnym urządzeniu posiadającym niezbędne oprogramowanie. Tekst można elastycznie dostosować do wielkości ekranu, można również swobodnie powiększać i pomniejszać czcionkę. Czytanie ePUBa na e-czytniku w technologii E INK jest komfortowe, łatwe i nie męczy wzroku. Format ePUB ułatwia także wyszukiwanie haseł w obrębie tekstu.
Ebooki w ePUB można otworzyć na większości e-czytników dostępnych na polskim rynku oraz innych urządzeniach mobilnych takich jak: iPad, smartphone.
PDF – ebook w takim formacie można czytać po pobraniu pliku na dowolne urządzenie elektroniczne (np. laptop, komputer PC, tablet), wyposażone w czytnik plików PDF (np. Adobe Reader).
Książki elektroniczne mogą być dodatkowo zabezpieczone systemem Adobe DRM (Digital Right Management), dzięki czemu prawa autorskie twórców są chronione.
W empik.com książki takie oznaczane są EPUB (ADE) oraz PDF (ADE).
Zabezpieczenia
Adobe DRM jest systemem ochrony praw autorskich stworzonym przez firmę Adobe. To standard obecnie obsługiwany przez większość dostępnych e-czytników. Czytanie ebooków zabezpieczonych Adobe DRM jest możliwe na komputerze po zainstalowaniu darmowej aplikacji Adobe Digital Editions. Aplikacja ta musi zostać zarejestrowana dla konkretnego konta Adobe ID (również zakładanego przez użytkownika – jest to proces jednorazowy i bezpłatny). Adobe ID umożliwia przenoszenie zabezpieczonych ebooków pomiędzy komputerami lub urządzeniami mobilnymi i odzyskiwania ich w sytuacji skasowania danych z dysku lub reinstalacji komputera. Pobranie ebooka na komputer, który nie posiada zarejestrowanego dla konkretnego Adobe ID programu Adobe Digital Editions spowoduje, że ebook zostanie przypisany na stałe do tego jednego komputera. W ten sposób traci się możliwości jakie daje licencja (tj. otwieranie ebooka na sześciu urządzeniach przypisanych do jednego Adobe ID). Proces ten jest nieodwracalny (Adobe ID jest na stałe zakodowywane w ebooku).
To samo dotyczy urządzeń przenośnych – te również muszą mieć przypisane Adobe ID konkretnego użytkownika, aby móc na nich czytać pobranego ebooka. Miejsce w którym dokonuje się przypisania zależy od urządzenia – można o nim na pewno przeczytać w dostarczonej instrukcji sprzętowej.
Aby przenieść plik ebook na czytnik, należy podłączyć go do komputera i otworzyć program Adobe Digital Editions. Program rozpozna urządzenie i przypisze je do konta Adobe ID użytkownika. W ten sposób będzie możliwe otwieranie na nim ebooków zabezpieczonych Adobe DRM.
Możliwe, że samo urządzenie posiada też wbudowany sposób autoryzacji Adobe ID i łączność z Internetem. Wtedy nie jest konieczne podłączanie go do komputera w celu autoryzacji. Po zdalnej autoryzacji, można pobierać ebooki z biblioteki bezpośrednio na urządzenie, lub przenosić je za pomocą np. kabla USB.
Jeden czytnik może być przypisany do jednego konta Adobe ID, a jedno konto może posiadać przypisanych 6 czytników (+1 za każdy rok posiadania Adobe ID).
Licencje
Licencje wydawane w standardzie Adobe DRM, mogą różnić się od siebie w kilku detalach. Należą do nich parametry licencji określające możliwości korzystania z ebooka.
Liczba urządzeń – określa maksymalną liczbę urządzeń, na których może być czytany ebook. Możliwe wartości to 1 lub 6 (+1 za każdy rok posiadania Adobe ID).
Drukowanie – określa maksymalną liczbę stron do wydrukowania, w nawiasie może być dodatkowy parametr: liczba stron na dzień.
Kopiowanie – określa maksymalną liczbę operacji kopiowania, w nawiasie może być dodatkowy parametr: liczba operacji kopiowania na dzień.
W dobie powszechnej digitalizacji i rozwoju technologii musiało dojść do tego, że wszystko, co duże, toporne i nieporęczne zostaje zastąpione przez rzeczy poręczne, lekkie i niewielkie. Tradycyjne książki są powoli zastępowane przez książki elektroniczne.
Warto wiedzieć, że rządy Korei Południowej, Japonii, USA, Szwecji i Francji podejmują nieśmiałe próby digitalizacji podręczników szkolnych i powoli zastępują podręczniki papierowe ebookami.
Jak wygląda sytuacja w Polsce i innych krajach świata? O tym w kolejnym artykule w przyszłym tygodniu!
Źródło: empik.com