NXTPAPER – wreszcie coś nowego na rynku tabletów

Aktualnie na rynku tabletów dzieje się niewiele. I choć do końca nie wiadomo, w jakim kierunku to wszystko faktycznie zmierza, poszczególni producenci nie odpuszczają. Jednym z nich jest TCL, który zaprezentował dziś nową technologię ekranów – NXTPAPER. Chciałoby się powiedzieć: wreszcie coś nowego! A oprócz tego też dwa tablety ;).

Być może część z Was pamięta, jak kilka ładnych lat temu na rynku zadebiutował bardzo niszowy tablet z ekranem E Ink – Notion Ink Adam. Był to produkt, który nie przebił się do świadomości użytkowników, ale pokazał, że można stworzyć coś innego, nietypowego, wyróżniającego się na rynku. Nawiązuję do niego ze względu na nowość TCL w postaci technologii ekranu NXTPAPER.

TCL NXTPAPER – co to takiego?

NXTPAPER to technologia ekranu będąca wariacją na temat e-papieru. TCL chwali się, że jest ona wynikiem ponad dwóch lat badań i 11 patentów związanych z ochroną wzroku. Co się za nią kryje?

Brak migotania i szkodliwego niebieskiego światła – to dwie kluczowe cechy nowej technologii wyświetlaczy TCL, które zastosowane zostały w nowych tabletach tej marki. W porównaniu do tradycyjnych ekranów LCD, NXTPAPER ma być aż o 65% bardziej energooszczędny i zapewniać do 25% wyższy kontrast w porównaniu do ekranów e-ink.

Cóż, brzmi to świetnie, pytanie jak będzie wyglądało w rzeczywistości i sprawdzało się podczas użytkowania. „Na żywo” wygląda to mniej więcej tak:

screen z prezentacji TCL podczas IFA 2020

Nowe tablety TCL

Oprócz NXTPAPER TCL zaprezentował dwa tablety. Pierwszy z modeli, większy, to TCL 10 TABMAX. Może się pochwalić ośmiordzeniowym procesorem MediaTek MT8768T, 4 GB RAM, ekranem o przekątnej 10,36” i rozdzielczości Full HD+, akumulatorem o pojemności 8000 mAh i aparatami – 13 Mpix z tyłu i 8 Mpix z przodu. 

Cena TCL 10 TABMAX to 299 euro za wariant z 4G oraz 249 euro za WiFi.

TCL 10 TABMID to mniejszy, 8-calowy tablet (skąd ta dziesiątka w nazwie?) z rozdzielczością Full HD+, za działanie którego odpowiada procesor Snapdragon 665 z 4 GB RAM. Aparaty mają rozdzielczość, odpowiednio, 8 Mpix i 5 Mpix.

Jego cena zaczyna się od 229 euro.

Jak widzicie, producent nie podzielił się zbyt wieloma szczegółami na temat swoich nowości – parametry techniczne są zdawkowe. Miło jednak, że poznaliśmy ich ceny – od razu wiadomo, że skierowane zostały do mniej wymagających użytkowników, kto wie, może nawet dzieci – stąd obecny na ich pokładzie dedykowany tryb dla dzieci (oczywiście można go włączyć/wyłączyć w dowolnej chwili).

Oba tablety TCL będą dostępne w sprzedaży w czwartym kwartale 2020 roku. Sądzę, że powinny pojawić się również na polskich półkach sklepowych.