NVIDIA zapowiada SoC Tegra 4i z modemem LTE. Niestety, nie dla tabletów

Ostatnio można było odnieść wrażenie, że NVIDIA stanęła w miejscu ze swoimi mobilnymi układami. A, jak powszechnie wiadomo, kto stoi w miejscu, ten się cofa. Zainteresowanie zaimplementowaniem Tegry 4 wśród producentów tabletów jest niewielkie, coraz więcej z nich decyduje się na współpracę z innymi dostawcami chipów, jak np. Qualcomm… W skrócie: nie wygląda to najlepiej. Ale być może złą passę NVIDII przerwie zapowiedziana dziś nowość: SoC Tegra 4i ze zintegrowanym LTE. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że właśnie takiego chipu w portfolio firmy brakowało najbardziej. Szkoda tylko, że nie znajdzie zastosowaniu w tabletach

tegra 4i

Tegra 4, układ, który poznaliśmy podczas targów CES 2013 w Las Vegas, ma znaleźć zastosowanie w „supertelefonach” i tabletach, czyli urządzeniach z wyższej półki (tzw. premium). Z kolei Tegra 4i skierowana jest do smartfonów dla zwykłych śmiertelników. Na temat planów zastosowania tego chipu w tabletach nie ma żadnych informacji (grafika powyżej).

tegra 4i

Tegra 4i jest chipem różniącym się od Tegry 4. Wciąż jest to układ 4-PLUS-1, oferujący czterordzeniowy procesor z piątym rdzeniem towarzyszącym, dzięki czemu chip jest bardziej energooszczędny, ale zamiast ARM A15 znajdziemy ARM R4 A9 (co ważne: nie 45 nm, a 28 nm; o częstotliwości taktowania zegara 2,3GHz). Zmieniła się również ilość rdzeni odpowiedzialnych za grafikę – uległa zmniejszeniu z 72 do 60. A na dodatek mamy również najważniejsze: zintegrowany modem LTE – Icera i500. Co więcej, dzięki zastosowanej technologii NVIDIA Chimera, smartfony z Tegrą 4i mają pozwalać robić o wiele lepsze zdjęcia niż normalnie. Ma to być możliwe dzięki takim funkcjom, jak Tap to Track, HDR Rano czy Always On HDR.

Pierwsze smartfony z Tegrą 4i („najbardziej wydajnym układem typu SoC dla smartfonów”) mają zadebiutować w ciągu najbliższych miesięcy. Jak wspomniałam, na razie nie zapowiada się, by najnowszy układ NVIDII trafił do tabletów. Więcej informacji na ten temat powinniśmy jednak poznać podczas MWC 2013 (25-28 lutego).

tegra 4i

tegra 4i

źródło, źródło