NVIDIA Tegra 4 (Wayne) – znamy pierwsze szczegóły

nvidia tegra 4 wayne

Od dłuższego czasu to właśnie NVIDIA, obok Qualcomma, Samsunga, Texas Instruments i chińskich koncernów, jak choćby Rockchip, najlepiej radzi sobie na rynku tabletów internetowych. Najpopularniejsze urządzenia z Androidem z ostatnich dwóch lat pracowały dzięki jej jednostkom – Tegra 2, a później Tegra 3. Nic dziwnego, że ostro pracuje nad kolejnym układem, który będzie mógł sprostać coraz większym wymaganiom rynku i końcowych klientów. Ma nim być NVIDIA Tegra 4 o nazwie kodowej Wayne, na temat którego poznaliśmy dziś pierwsze interesujące szczegóły.

Z najnowszych informacji wynika, że Tegra 4 (28 nm – podobnie jak ostatnie procesory Samsunga i Qualcomma) będzie oferowała 72-rdzeniową (!!) grafikę – to prawie 20 razy więcej rdzeni niż w Tegrze 2 i 6 razy więcej niż w chipie poprzedniej generacji – Tegra 3.

Informacje pochodzące z serwisu ChipHell zdradzają również, że Tegra 4 ma oferować wsparcie dla wyświetlaczy o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli oraz portów USB 3.0. W kwestii rdzeniu CPU nic się nie zmieni – układ wciąż ma być czterordzeniowy, wspomagany przez piąty rdzeń towarzyszący (4-PLUS-1).

Wiele wskazuje na to, że pierwsze urządzenia pracujące dzięki procesorowi Tegra 4 możemy poznać podczas zbliżających się targów CES 2013 w styczniu lub MWC 2013 w lutym.

źródło