tegra 3

NVIDIA Tegra 3 – jest się czym zachwycać! (wideo)

nvidia tegra3

Dzisiejszy dzień, 9.11.2011, zapisze się na łamach historii rynku tabletów internetowych ze względu na dwa wydarzenia. Pierwsze to oczywiście oficjalna premiera Asusa Eee Pad Transformer Prime, który zdradził przed nami swoje największe tajemnice, czyli parametry techniczne, ceny i dostępność. Ale to również dzień, w którym oficjalnie zadebiutował najnowszy procesor firmy NVIDIA – Tegra 3. Dotychczas na temat tej jednostki wiadomo było dość niewiele – poniżej znajdziecie najważniejsze informacje, które pokrótce scharakteryzują najnowszy, mobilny chip. Od razu zaznaczam, że warto dokładnie przyjrzeć się zamieszczonym w tym wpisie grafikom i filmikom wideo.

Dotychczas na rynku tabletów internetowych praktycznie niepodzielnie królowała Tegra 2. Wiele wskazuje na to, że począwszy od grudnia bieżącego roku (kiedy to w sprzedaży zadebiutuje najnowsza hybryda Asusa), rozpocznie się pęd Tegry 3 do zgarnięcia jak największego udziału w rynku. Ale zanim zaczniecie zachwycać się tabletami z czterordzeniowymi jednostkami (co oczywiście jest uzasadnione), warto poświęcić chwilę na przeczytanie poniższego wpisu, a już na pewno na przejrzenie – chociażby na szybko – wszystkich filmików, by dowiedzieć się, że cztery rdzenie naprawdę robią wrażenie.

Jedną z najistotniejszych dla nas wszystkich wiadomością jest to, iż Tegra 3 będzie oferowała zdecydowanie większą moc i wydajność bez uszczerbku na długości pracy baterii. Żeby tego było mało – akumulator ma pozwalać na dłuższy czas jego działania (jak chociażby w przypadku hybrydy Asusa – pierwsza generacja pracowała przez 9,5h, druga ma oferować 12h!).

tegra3

NVIDIA chwali się, że Tegra 3 jest zupełnie nową generacją procesora, oferującą nowe doznania w porównaniu z poprzedniczką, Tegrą 2. Tegra 3 jest znacznie szybsza i zużywa mniej energii – aż do 61%. Najnowszy chip ma zapewniać nawet 4-krotnie szybsze ładowanie i przeglądanie stron internetowych. Producent określa swoje najnowsze dziecko jako „procesor klasy PC dla urządzeń mobilnych”. I nie ma się co dziwić – Tegra 3 robi niesamowite wrażenie.

Tegra 3 to czterordzeniowy procesor z piątym, towarzyszącym rdzeniem, nazwanym „Companion”. Do poszczególnych procesów używane są z góry określone rdzenie, dzięki czemu urządzenie może pracować dłużej na baterii. I tak, główne cztery rdzenie odpowiadają za obsługę najbardziej obciążających i wymagających zadań i procesów, podczas gdy piąty służy jedynie do obsługi synchronizacji mejli, serwisów społecznościowych, odtwarzania muzyki, itp. procesów. Podczas trybu gotowości pracuje jedynie piąty rdzeń, natomiast w momencie uruchamiania poszczególnych bardziej wymagających aplikacji, pracę rozpoczynają kolejne rdzenie procesora. Całość procesu przedstawia poniższe wideo.

tegra 3

Pierwszą grą, którą zobaczyliśmy jako demo przedstawiające możliwości Tegry 3, a właściwie jej dwunastordzeniowego procesora graficznego, było Glowball. Poniżej możecie zobaczyć wideo z kolejnym poziomem gry – tym razem w całości pod wodą.

Skoro już o grach mowa – zajrzyjmy do pozostałych tytułów. Grafika – jak na mobilny sprzęt – świetna, niesamowita widoczność detali, dodanie realistycznych efektów (jak chociażby bryzgająca w ekran woda czy widoczne przyspieszenie) – jest się czym zachwycać.

Został jeszcze jeden filmik przedstawiający niesamowite możliwości Tegry 3, który po prostu trzeba obejrzeć, żeby zrozumieć, że ten procesor ma niesamowitą moc i ogromny potencjał:

Poniżej jeszcze kilka screenów z gier przeznaczonych na Tegrę 3:

shadowgun tegra3

raptide tegra3

bladeslinger tegra3

riptidegp tegra3

riptidegp tegra3

shadowgun tegra3

sprinkle smoke tegra3

glowball blue

I jeszcze ogólne screeny przedstawiające Tegrę 3:

bateria tegra3

3d tegra3

web speed tegra3

To skoro już wiecie, że warto zainteresować się tabletami z Tegrą 3 – zajrzyjcie do wpisu o Asusie Eee Pad Transformer, by poznać jego parametry techniczne.

źródło: NVIDIA, Engadget, Slashgear