NVIDIA K1- CUDA na 192 rdzeniach

No i mamy pierwszą premierę na targach CES 2014. I od razu uderzenie: NVIDIA pokazała na konferencji swój nowy mobilny procesor NVIDIA K1. Trudno przejść obok niego obojętnie! Jest to bowiem procesor mobilny Tegra K1, wyposażony w tę samą architekturę NVIDIA Kepler, która napędza najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli NVIDIA GeForce GTX 780 Ti.

SONY DSC

NVIDIA K1 w pełni zasługuje na miano rewolucji: umieszczenie 192 rdzeni GPU Kepler w chipie mobilnym, ze wsparciem dla DirectX 11, OpenGL 4.4, i wydajnością i mocą, jak w komputerze stacjonarnym. Oczywiście nadal są to cztery rdzenie ARM A15 2,3 GHz (dla wersji  podstawowej 32-bity), ale pokazano także dawno zapowiadaną wersję Denver (zmodyfikowane rdzenie ARM A57 2,5 GHz w wersji 64-bitowej kod Denver ). Co więcej, nowy K1 umożliwia uruchomienie zaawansowanych silników do gier, w tym Unreal Engine 4.

Wydajność? Proszę spojrzeć na porównanie z PS3 i Xboxem 360:

SONY DSC

I jeszcze filmik:

Oczywiście dopiero testy produktów wyposażonych w te CUDA pokażą prawdziwą moc, ale zapowiada się ciekawie. A pierwsze urządzenia z 32-bitowym K1 można się spodziewać na rynku w pierwszej połowie 2014 roku, natomiast z 64-bitową – w drugiej.

źródło, źródło, NVIDIA