Nowy system komentarzy na Tabletowo – Spot.IM

To boldly go where no man has gone before!

Jak pewnie zauważyliście wprowadziliśmy nowy system komentarzy. Zmiana nie jest przypadkowa, nosiliśmy się z takim zamiarem od bardzo dawna, przy okazji szukając sensownego zastępstwa dla wysłużonego już Disqusa. Wreszcie udało się takie znaleźć – oto Spot.IM. 

Dlaczego zmiana, zapytacie?!

Tabletowo bardzo szybko rośnie, stając się często oczywistym wyborem czytelników, którzy poszukują codziennej dawki newsów i ciekawostek ze świata tech i jego okolic. Również czasy treści bez aktywności społeczności mamy dawno za sobą i właśnie o tę społeczność, o Was tu głownie chodzi.

Reklama

Od początku zależało nam, by Tabletowo nie było tylko kolejnym miejscem w sieci, jakich wiele. Dokładamy wiele starań, by było to miejsce przyjazne i otwarte, dlatego bez przerwy inwestujemy w nowe rozwiązania, treści i ludzi, którzy nierzadko ze sporym poświęceniem angażują się, by codziennie dostarczyć Wam ciekawych informacji, pomóc w wyborze nowego urządzenia czy po prostu podyskutować o prozie życia technologicznego geeka.

Od dłuższego czasu z Disqusem było nam nie po drodze, reakcje, nagle wprowadzone reklam bez wiedzy wydawców, mało satysfakcjonujący model współpracy czy wręcz stagnacja rozwoju tego systemu, to tylko czubek góry lodowej. Jednocześnie czujemy, że Disqus po prostu bardziej nam ciąży i utrudnia tę część kontaktu z Wami niż jest dla niej pomostem, dlatego żegnamy się z nim bez żalu.

To boldly go where no man has gone before!

Nigdy nie baliśmy się nowości, często będąc early adoptersami nowych rozwiązań wśród dużych serwisów – czy to był format AMP, przejście na SSL czy zastąpienie komentarzy WordPressa Disqusem, słabo jeszcze wtedy wspieranym i topornym.

Upraszczamy serwis, walczymy z przeładowaniem, staramy się dopasować go wizualnie i dbać, by spędzany na naszych stronach czas, był przyjemny. Ciągle dochodzą nowe formaty oraz funkcje, ostatnio wprowadziliśmy również – na razie wstępnie z pominięciem AMP i głównej strony – możliwość przełączanie wyglądu wpisu w tryb ciemny, by lepiej chronić Wasze oczy, a także ekrany Waszych telefonów. Słowem prawie każdego dnia wprowadzamy jakieś zmiany, od malutkich, niewidocznych po duże, jak zmiana systemu komentarzy.

Cóż, nie każda zmiana jest łatwa, nierzadko przyzwyczajenia każą nam narzekać, a nawet kwestionować takie decyzje, ale głęboko wierzymy, że nowy system komentarzy, mimo nieoszlifowanych w kilku miejscach krawędzi, stanie się nieodzowną częścią serwisu i motorem napędowym dyskusji.

W najbliższym czasie będziemy niwelować drobne błędy (a zdarzają się, choćby w tłumaczeniach), które mogą się pojawiać, wprowadzać poprawki i usprawnienia. Mamy ze Spot.IM świetny kontakt i bardzo żywiołowo reagują na sugestie oraz wspólną pracę nad usprawnieniami. Tak więc przejdźcie tę drogę z nami, jeśli zauważycie jakieś błędy, macie sugestie, dawajcie znać. Zawsze są mile widziane.

Meh, co robić, jak żyć, coś mi nie działa, lepiej być nie może, a gorzej już było – FAQ

Moja ukochana nazwa użytkownika jest już zajęta, omg!

Tak się dzieje, ponieważ podczas importu komentarzy z Disqusa zassały się Twoje poprzednie komentarze wraz z avatarem, treścią oraz Twoją nazwą użytkownika, czyli de facto ta nazwa jest już przez Ciebie używana, tylko jeszcze nie masz do niej dostępu. Spot.IM umożliwia pierwsze zalogowanie się z utworzeniem konta za pomocą konta Disqusa, wtedy odzyskasz dostęp do swojej nazwy, niestety ta funkcja została chwilowo wyłączona ze względu na jakieś zmiany w API Disqusa. Niebawem powinna wrócić na stałe, odrobina cierpliwości. Na teraz, jeśli używasz np. tej samej nazwy użytkownika, co na Twitterze, możesz zalogować się z jego pomocą i powinieneś mieć dostęp.

Czy mogę się zalogować na dane Disqusa?

Spot.IM umożliwia pierwsze zalogowanie się z utworzeniem konta za pomocą konta Disqusa, niestety ta funkcja została chwilowo wyłączona ze względu na jakieś zmiany w API Disqusa. Niebawem powinna wrócić na stałe, odrobina cierpliwości.

Czy poprzednich komentarzy nie będzie, tylko nowe dodane przez Spot.IM?

W tle działa nieprzerwanie tak zwany rolling import, który dynamicznie importuje potrzebne komentarze z Disqusa, z czasem pojawią się wszystkie. Niezależnie od tego żaden komentarz nie zniknie, wszystkie z czasem się pojawią.

Widzę trochę błędów w tłumaczeniach i kilka irytujących bugów

Tak, nie wszystko jeszcze działa poprawnie, co ciekawe większość z tych bugów wyszła dopiero na produkcji, podczas testów, przy małej skali nie było ich widać albo nie były uciążliwe. Niemniej o większości wiemy i będą sukcesywnie poprawiane. Przede wszystkim błędy w tłumaczeniach i jakieś specyficzne bugi wizualne. Jesteśmy w stałym kontakcie z twórcami i wspólnie z nimi pracujemy nad poprawkami oraz nowościami zasugerowanymi również przez Was. Wrócą też komentarze w trybie AMP, bo jeszcze chwilowo ich tam brakuje.

A co dalej z komentarzami Disqusa po zaimportowaniu ich?

Po skończonym imporcie komentarze z ich bazy danych zostaną całkowicie usunięte, włącznie z naszym kontem tam.

To by było na tyle, dajmy Spot.IM szansę, na pewno wymaga trochę przyzwyczajania, ale już widzimy, że powoli przyjmuje się. Damy radę, wierzę w Was! Trzymajcie się i do zobaczenia w komentarzach! :)

Właściwie Łukasz rozwinął temat na tyle, że trudno jest mi do tego cokolwiek dodać. Nowy system komentarzy wdrożyliśmy nieco ponad 24 godziny temu. Spotkał się z bardzo skrajnymi opiniami – sporo z Was go chwali, ale wielu się też nie podoba. A ja w związku z tym mam jedną prośbę: dajcie mu dłuższą chwilę, nie oceniajcie po napisaniu jednego komentarza. Czytamy wszystkie komentarze, które piszecie – nie na wszystkie odpowiadamy, bo na wiele z nich odpowiedzi znajdziecie właśnie w niniejszym wpisie.

Główną rzeczą, którą muszę podkreślić, jest to, że Spot.IM naprawdę bardzo blisko z nami współpracuje i wdraża wszystkie uwagi, które przesyłamy. Bardzo cieszy mnie taki stan rzeczy, bo wygląda bardzo obiecująco. Poczekajcie chwilę, dajcie nam trochę czasu – potrzebujemy go, by doszlifować nasz nowy system komentarzy.

I pamiętajmy, że do Disqusa w momencie, gdy się pojawiał, też sporo osób podchodziło jak pies do jeża, a jednak nie okazał się tak straszny jak go malowali. Jestem przekonana, że ze Spot.IM będzie dokładnie tak samo.

Jeśli znajdziecie jakieś błędy czy coś nie będzie działało tak, jak powinno, dawajcie nam znać – najlepiej w komentarzach pod tym postem.

Wybaczcie nam też, proszę, jeśli jakieś bugi będą występowały. To etap przejściowy, który musimy przetrwać, by Spot.IM maksymalnie zintegrować z Tabletowo. To naprawdę kwestia bardzo krótkiego czasu. Obdarzcie nas odrobiną zaufania… :)