Smartfony będą jeszcze szybsze, ale nie dzięki procesorom. Nadchodzi nowy standard pamięci UFS 3.0

Pamięć wewnętrzna telefonu jest często pomijanym czynnikiem podczas oceniania wydajności smartfona. Urządzenie może mieć naprawdę dużo miejsca na dane, ale jeśli producent skorzysta ze starszych części, nie będziemy mieli zbyt wielkiej przyjemności z korzystania z telefonu. Na szczęście technologie z tym związane wciąż się rozwijają.

Reklama

JEDEC, opracowujące globalne standardy dla przemysłu mikroelektronicznego, poinformowało o zakończeniu prac nad nowym typem pamięci o standardzie UFS 3.0. Obiecuje on dwukrotnie większą przepustowość danych niż ta, która jest dostępna w powszechnie używanych obecnie pamięciach flash UFS 2.1 i jednocześnie potrzebuje mniej energii do rozruchu.

Pojedyncza linia danych w UFS 3.0 może przesyłać je z prędkością do 11,6 Gb/s, czyli dwa razy szybciej niż w standardzie UFS 2.1. Można uzyskać jeszcze lepsze efekty, łącząc dwie żyły przesyłu – wtedy dane popłyną szerokim, wartkim strumieniem 23,2 Gb/s.

Reklama

Nowe pamięci flash wymagają prądu o nieco mniejszym napięciu: potrzebuje do pracy 2.5V, podczas gdy starsze moduły działały na 2.7V do nawet 3.7V. Nie przełoży się to jakoś diametralnie na czas pracy smartfonów, ale każdy postęp jest godny odnotowania.

JEDEC podkreśla, że UFS 3.0 będzie mógł współpracować w trudniejszych warunkach – zakres temperatur zamyka się teraz w widełkach między -40ºC a 105ºC. Ta zmiana przysłuży się przede wszystkim rynkowi motoryzacyjnemu, gdyż w samochodach elektronika wystawiona jest na większe wahania temperatur niż w naszych smartfonach.

Firma poruszyła także temat wprowadzenia UFS 3.0 dla zewnętrznych kart pamięci typu microSD. Zejdzie jednak jeszcze sporo czasu, zanim takie nośniki danych się upowszechnią i wyprą tradycyjnie wykorzystywany w nich wolniejszy przesył danych eMMC.

Producenci smartfonów z różną gorliwością podchodzą do stosowania najnowszych standardów pamięci instalowanych w smartfonach. Montowane jest wszystko – od starszej pamięci masowej eMMC aż po nowy typ UFS 2.1. Różnice potrafią występować nawet w obrębie jednego modelu, ale takie zagrania nie są już fair.

https://www.tabletowo.pl/2017/04/18/huawei-p10-roznice-w-wersjach/

źródło: JEDEC przez GSMarena

 1. Pamięć nie wpływa na wydajność podzespołów, a tym samym na jego szybkość działania. Co to za bzdury? Można osiągnąć tylko lepszy zapis i odczyt.

  1. Radzę się trochę douczyć jak działają komputery – a zatem także telefony komórkowe, które są małymi komputerami – zanim zaczniesz innych oskarżać o pisanie bzdur. :)

   1. Proszę mi pokazać wykres, odczyt prędkości podzespołów lub artykuł inżynierów, którzy stwierdzą, że wymiana pamięci operacyjnej lub wewnętrznej podniesie taktowanie procesora lub GPU. Poproszę o dowód. Bo to, że dzięki SSD komputer startuje szybciej o 1 – 2 sekundy, to żaden dowód. To takie same bzdury, gdybym napisał, że gdy wymienię dysk talerzowy na SSD to mój GTX 1070 zamieni się w GTX 1080. Takie właśnie bzdury są tu wypisywane. Wszystkie informacje, zadania, procesy zachodzące w systemie są zapisywane w pamięci. Tam też wszystko się odbywa. Pamięć jak sama nazwa wskazuje, pełni rolę tylko i wyłącznie przechowywania danych. Inny sprzęt odpowiada za wydajność takiego programu.

    1. Po 1 – na dysku SSD komputer wstaję szybciej niż 'o 1-2 sekundy’.
     Po 2 – Zdajesz sobie sprawę że nie tylko Procesor i karta graficzna wpływają na wydajność urządzenia.

     Przykład: załóżmy że ktoś potrafi bardzo szybko liczyć, liczy prawie jak kalkulator. Ale ma bardzo kiepską pamięć więc długi mu przychodzi przypomnienie sobie wzoru Pitagorasa. Jak myślisz, szybko(wydajnie) obliczy podane mu przykłady czy nie? Nie – ponieważ jego pamięć jest kiepską więc „wczytywanie” danych potrwa długo.

     Więc to ty piszesz bzdury, bo pamięć ma ogromne znaczenie na szybkość działania.

    2. Oczywiście nie przybędzie FPS’ów w grze na komórce która ma UFS 3.0 a UFS 2.1. Ale samo uruchomienie aplikacji z pewnością potrwa szybciej. Pliki używane dzisiaj mają coraz większe rozmiary i czasami ich szybszy odczyt / zapis czy obróbka takiego dużego pliku (np. edycja filmu nagranego w 4K aby go skrócić czy dodać jakiś napis) potrwa zauważalnie krócej przy pamięci UFS 3.0. Nie zgodzę się z Twoją opinią że na dysku SSD mam 1-2 sekundy krócej – chyba mówisz o dyskach sprzed 5-6 lat porównywanych do dzisiejszych talerzowych hybrydowych (SSHD). W swoim lapku mam ssd nvme m.2 i system mi startuje do pulpitu 5 sekund. Sorry ale bzdury piszesz. Przy telefonie z UFS 3.0 który skorzysta z dwóch kanałów masz 23,2 gb czyli max wartość ciągłą 2,9 GB/s, nawet niech to będzie 1GB/s przy losowym odczycie plików. Dodając do tego 8GB-12GB szybkiej pamięci RAM otrzymujemy bardzo szybki telefon. Naprawdę bardzo.

  2. Nie zgadzam się z tą teoria, dokładniej z drugą jej częścią. Generalnie każda operacja generuje odczyt/zapis. Włączenie przeglądarki, aparatu, zapis zdjęcia z aparatu, przeglądanie zdjęć, włączenie gry, wszędzie odczyt/zapis. Dziś jak masz telefon z UFS 2.1 to teoretycznie zapis wynosi do 1300MB/s (mierzone ok 700-800 – benchmarki na telefonach), UFS 3.0 teoretycznie ma pociągnąć 2400-2900MB/s więc realnie dostaniemy w urządzeniach ok 1500-2000, jest to mega skok.

   Bzdury? Hm, w takim razie po co SSD, masz przecież telerzowca w PC, tam też odczyt i zapis, a to przecież wg. Ciebie nie wpłynie na szybkość działania.

   Co ciekawe czego w artykule zabrakło (źródło: JEDEC Mobile & IoT Forum – UFS 3.0) – jest to standard zaprojektowany aby sprostać bardzo szybko rosnącym wymaganiom sprzętów mobilnych, od samego początku planowano aby to rozwiązanie było tanie i efektywne. większość pamięci UFS 2.1 (Q2 2016r – powołanie standardu) to 40nm, 3.0 to już tylko proces 28nm z wykorzystaniem najnowocześniejszych procesów/technik dla pamięci 3D NAND . To oprócz niższego zapotrzebowania energetycznego też redukcja miejsca jaki zajmuje układ. UFS 3.0 osiągami jest porównywany do NVMe SSD dostępnego dla PC.
   Według mnie to dużo zmieni, na plus.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama