Nowy standard MHL 3.0 ze wsparciem dla wideo o rozdzielczości 4K

MHL (Mobile High-Definition Link) to wykorzystywany w wielu akcesoriach standard pozwalający użytkownikom urządzeń z systemem Android, nawet tym pozbawionym wyjścia micro- lub miniHDMI, na podłączenie ich do telewizorów. Jego najnowsza, opatrzona numerem 3.0 odsłona może pochwalić się imponującymi możliwościami, wśród których znalazło się wsparcie dla plików wideo o rozdzielczości 4K.

Pełną specyfikację MHL 3.0 będzie można pobrać na początku września ze strony Konsorcjum MHL. Będą to plany techniczne dla twórców akcesoriów, którzy już wkrótce rozpoczną wdrażanie nowego standardu do swoich produktów. Adaptery i przejściówki pozwalające na odtwarzanie wideo o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli (2160p) pojawią się w sklepach pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Oprócz wsparcia dla formatu 4K, na opublikowanej dziś rano poglądowej karcie specyfikacji znalazła się także kompatybilność wsteczna ze standardem MHL 1.0 i 2.0, możliwość podłączenia systemu audio 7.1 z Dolby TrueHD i DTS-HD, oraz obsługa kilku ekranów zewnętrznych jednocześnie.

Reklama

Do czego wykorzystać MHL? Ponieważ interfejs łączy w sobie cechy złącza microUSB i HDMI, umożliwia nie tylko transfer obrazu z telefonu lub tabletu na ekran dużego telewizora, ale także podłączenie myszy, klawiatury lub innego akcesorium. Specjalna konstrukcja dba o to, by tablet zasilany był przez urządzenie końcowe, czyli telewizor lub monitor. Dzięki MHL 3.0, zamiana „dachówki” w minicentrum multimedialne lub stanowisko pracy nie będzie problemem.

via Android Community