Halo – nowy sposób powiadomień w Androidzie

Każdy kto korzysta z Androida bardzo dobrze zna sposób otrzymywania i odczytywania powiadomień. Rozwijana belka i pasek powiadomień na górze ekranu bądź na dole (w zależności od tego w jakiej konfiguracji i z jaki systemem wyposażony jest tablet, którego używamy). Jednak nie jest to jedyna opcja. Są okienka typu PopUp jak na przykład opisany przeze mnie Popup Notifier, chodź tą opcję głównie kojarzymy z wyskakującymi okienkami od nieprzeczytanych wiadomości SMS na telefonie.

Reklama

Jednak to nie jest jedyny sposób otrzymywania powiadomień. Deweloperzy od Facebook Messenger zaprezentowali nam z ostatnią aktualizacją aplikacji nowy sposób powiadamiania o otrzymaniu wiadomości.  Jest on, powiedzmy to szczerze, innowacyjny. Nigdy wcześniej z podobnym się nie spotkałem (jeśli gdzieś już był użyty proszę mnie wyprowadzić z błędu). Charakteryzuje się on tym, że gdy ową wiadomość otrzymamy, na ekranie, niezależnie od otwartej aplikacji, pojawi nam się kółko ze zdjęciem profilowym osoby do nas piszącej oraz treścią wiadomości. Tak to się prezentuje na zrzucie ekranu wstawionym wprost z Google Play:

Sposób ten przypadł do gusty ludziom, którzy zajmują się tworzeniem modyfikacji Androida o nazwie Paranoid. Postanowili oni podobny mechanizm zaimplementować w swojej modyfikacji systemu i nazwali taki system powiadomień „halo”. Powiadomili o tym świat w ostatnich dniach kwietnia na swoim profili w Google+. Już w niewiele dni po tym, 3 maja zaprezentowali przegląd funkcjonalności jednej z pierwszych wersji rozwojowych uruchomionej na Nexusie 4, a już dziś (to jest 5 maja) posiadacze tabletu Nexus 7 zarówno w wersji wi-fi jak i 3G mogą zainstalować odpowiednią wersje systemu Paranoid Android na swoim urządzeniu i przetestować ten system powiadomień w praktyce. Deweloperzy jednak przestrzegają że jest to wersja alfa, czyli w bardzo wczesnej fazie rozwoju.

Dla zainteresowanych oto linki dla odpowiedniej wersji systemu. Jednak proszę pamiętać, że ani ja, ani serwis tabletowo.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co może się stać po instalacji nieoficjalnego systemu. Instalujecie go na własną odpowiedzialność.

Nexus 7 Wi-Fi

Nexus 7 3G

A oto filmiki prezentujące możliwości halo:

Jednak dla bardziej zainteresowanych mam przykrą wiadomość. Deweloperzy odpowiedzialni za Paranoid Android oficjalnie wspierają tylko urządzenia z serii Nexus. Posiadaczom innych modeli pozostaje liczyć na tak zwanych magików z XDA odpowiedzialnych za portowanie ROMów z innych urządzeń, bądź ich tworzenie na podstawie udostepnionych kodów źrółowych.

Źródło, źródło, źródło.