Alphabet ma nowego szefa. Został nim CEO Google, Sundar Pichai

Larry Page i Sergey Brin, współtwórcy Google, ogłosili, że obecny dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, przyjmuje również podobne stanowisko w Alphabet. Ma to być krok w stronę uproszczenia zarządzania.

Sundar Pichai już do tej pory miał dużo obowiązków, a teraz do jego zadań należeć będzie – oprócz kierowanie Google – także zarządzanie inwestycjami Alphabetu oraz kapitałem konsorcjum ulokowanym w innych miejscach.

W 2015 Larry Page i Sergey Brin ogłosili utworzenie nowej struktury Google, w której spółka macierzysta (Alphabet) nadzoruje podległe jej firmy. Najważniejszą pozostaje wciąż Google – to ten podmiot zarabia dla Alphabetu największe pieniądze, ale konglomerat sprawuje opiekę także nad wieloma oddzielnymi projektami, na przykład autonomicznych pojazdów Waymo, dronami Wing czy technologiami biomedycznymi Verily. Wtedy też Page objął rolę dyrektora generalnego, a Brin przyjął tytuł prezesa i zajmował się między innymi kierowaniem eksperymentalnym wydziałem „Google X”.

Struktura Alphabetu (fot. By Isleowen, CC BY-SA 4.0)

„Alphabet i Google nie potrzebują już dwóch dyrektorów generalnych i prezesa.”

Page i Brin pozostają wciąż zaangażowani w sprawy Google i Alphabetu oraz nadal będą aktywnymi członkami zarządu, akcjonariuszami i współzałożycielami. Ogłaszając awans Sundara Pichai, chwalili jego „pokorę, głęboką pasję do technologii, oddanie użytkownikom, partnerom biznesowym oraz pracownikom Google”.

„Przez 15 lat ściśle z nami współpracował, tworząc Alphabet, jako dyrektor generalny Google i członek zarządu Alphabet. Podziela naszą wiarę w wartość struktury Alphabetu i jego zdolność do radzenia sobie z dużymi wyzwaniami za pomocą technologii. Od momentu powstania Alphabetu nie ma nikogo, na kim moglibyśmy polegać bardziej niż na nim, i nie ma lepszej osoby, która prowadziłaby Google i Alphabet w przyszłości.”

W komunikacie firmy nie ma wzmianki o tym, kiedy zmiany w kierownictwie wejdą w życie. Można się ich spodziewać najszybciej w przyszłym miesiącu.

źródło: Google przez 9to5google