fot. Meizu

Meizu zdobyło nowego inwestora. Co roku będzie otrzymywało prawie 40 mln złotych!

Dużo się działo w ostatnich dniach w firmie Meizu. Najpierw został zaprezentowany najnowszy flagowiec Meizu 16s, a teraz zapowiedziano kolejną rundę inwestycyjną i restrukturyzację. To już będzie kolejne dofinansowanie marki – wcześniej, w 2015 roku, Alibaba zainwestowała w chińskiego producenta aż 590 milionów dolarów amerykańskich.

Meizu jest naprawdę w dobrym położeniu. Pod koniec kwietnia zaprezentowało swojego flagowca Meizu 16s, który wydaje się naprawdę dobrym urządzeniem, a teraz firma otrzyma dodatkowy zastrzyk gotówki. Nowym inwestorem jest Zhuhai Hong Hu New Momentum Equity, który oficjalnie stał się głównym udziałowcem Meizu z udziałem 50,92%. Tym samym założycielowi firmy, Huangowi Xizuhang, pozostało 49,08% udziałów. Co ciekawe, Meizu zaprzecza informacjom, z których wynika, że CEO marki nie jest już największym udziałowcem.

Wraz ze zmianami finansowania przyszła też restrukturyzacja, która spowodowała, że Wiceprezes i CMO Li Nan nie figurują już na liście dyrektorów. Co więcej, Li Nan zostanie przy swoim aktualnym stanowisku, lecz nie będzie uczestniczył w zebraniach zarządu.

Zgodnie z planem inwestycyjnym, Zhuhai Hong Hu New Momentum Equity będzie inwestować około 70 milionów juanów (~39 690 000 złotych) rocznie przez kolejne trzy lata. Pieniądze mają trafić do działów, które zajmują się nowymi technologami np. sztuczną inteligencją i siecią 5G. Biorąc pod uwagę fakt, że po wcześniejszych dofinansowaniach Meizu szybko się rozwijało, to myślę, że zmiany mogą im pomóc.

Warto dodać, że w 2015 roku po inwestycji Alibaby chińska marka zwiększyła sprzedaż o 350%, co przełożyło się na największy przyrost globalnej sprzedaży.

Źródło: Fonow, GizChina