Firefox logo

Firefox 66 pozwala na blokowanie autoodtwarzania dźwięku na witrynach internetowych

Firefox, w najnowszej aktualizacji pozwala na blokowanie filmów, które odtwarzają się automatycznie, wraz z dźwiękiem. Wystarczy, że posiadasz tę przeglądarkę w wersji 66.

Firefox w wersji 66 dodaje kilka nowych funkcji. Najważniejszą z nich jest możliwość zablokowania automatycznego odtwarzania dźwięku w wideo. Mozilla pozwala na dodanie wyjątków, przez co możemy odblokować audio na serwisach takich jak YouTube, Facebook czy Netflix, gdzie odtwarzanie dźwięku przy wideo może nam się przydać.

Reklama

Głównym zamysłem tej opcji, jest oczywiście blokowanie inwazyjnych reklam. Na wielu witrynach znajdują się pop-upy, czy reklamy w formie wideo, które automatycznie odtwarzają dźwięk. Jest to bardzo irytujące, i przy cichym, spokojnym przeglądaniu internetu, nagle wyskakujące wideo z głośnym audio potrafi nas wystraszyć, czy obudzić śpiącego współlokatora.

Żeby aktywować opcję blokowania autoplay, wystarczy otworzyć zakładkę Informacje przy pasku adresu, następnie przejść do uprawnień, i wybrać opcję blokowanie automatycznego odtwarzania dźwięku przez strony.

Informacje -> Uprawnienia
„Blokowanie automatycznego odtwarzania dźwięku przez strony”

Firefox nie był pierwszy

Konkurencyjna przeglądarka, Google Chrome, już rok temu, w wersji 66 wprowadziła możliwość blokowania automatycznego odtwarzania audio. Różni się ona jednak tym, że Chrome, pozwalał na automatyczne odtwarzanie wideo na ponad 1000 popularnych stron. Blokowanie działało w inny sposób. Żeby pozbyć się irytującego wideo, trzeba było przejść do:

chrome://flags/#autoplay-policy

A następnie, wybrać opcję Document user activation is required.

W tym wypadku, rozwiązanie zaproponowane przez Mozillę, jest o wiele łatwiejsze w użyciu.

 

Co jeszcze pojawiło się w aktualizacji?

Od teraz, w przeglądarce Firefox, możliwe jest zakotwiczenie scrollu. W trakcie ładowania się witryny, jej elementy nie będą „skakać”, co nie skończy się kliknięciem w zły odnośnik, czy obrazek. W najnowszej wersji, dodano również nowy pasek wyszukiwania, pozwalający na szukanie treści przez otwarte już karty.

Przeglądarka Mozilli, będzie również wspierać WebAuthn, które pewnego dnia pozwoli na użycie Microsoftowych zabezpieczeń biometrycznych, takich jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy.

 

Cała lista zmian znajduje się tutaj.

Źródło: The Verge; Grafika tytułowa: Mozilla