Qualcomm Snapdragon 215 ma tchnąć nowe życie w budżetowe smartfony

Chyba nie skłamię, jeśli napiszę, że większość prawdopodobnie zdążyła już zapomnieć o serii Snapdragon 2xx, bowiem już dawno na rynku nie zadebiutował nowy smartfon z procesorem z tej linii na pokładzie. Qualcomm jednak jej nie uśmiercił – właśnie zaprezentował układ Snapdragon 215.

Qualcomm Snapdragon 215 jest pierwszym procesorem z tej serii, który wykorzystuje 64-bitową architekturę oraz oferuje dual ISP (Image Signal Processor). To ostatnie w praktyce przełoży się na obsługę podwójnych aparatów (maksymalnie dwóch o rozdzielczości 8 Mpix każdy). Co ciekawe, wśród wspieranych rozwiązań jest zarówno pomiar głębi ostrości, jak i optyczny (!) zoom. Producenci mogą jednak też zastosować pojedynczy o rozdzielczości 13 Mpix.

Qualcomm Snapdragon 215 jest też pierwszym procesorem z tej linii, który obsłuży wyświetlacze HD+ (maksymalnie 1560×720 pikseli, czyli o proporcjach 19,5:9) oraz zapewnia wsparcie dla technologii szybkiego ładowania Quick Charge (jednak tylko w wersji 1.0, więc maksymalnie o mocy 9,45 W).

Oprócz tego, Qualcomm Snapdragon 215 jako pierwszy procesor z serii 2xx zapewnia wsparcie dla nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD 1080p, obsługuje Dual SIM Dual VoLTE, rozmowy głosowe w standardzie EVS Voice („Ultra HD Voice Calls”), Wi-Fi 802.11ac i płatności mobilne z wykorzystaniem modułu NFC w smartfonach z Androidem.

Jeśli zaś chodzi o kwestie czysto techniczne, to Qualcomm Snapdragon 215 składa się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,3 GHz i układu graficznego Adreno 308. SoC wspiera też łączność LTE Cat. 4 z CA (pobieranie danych z prędkością do 150 Mbit/s) i Bluetooth 4.2. Całość powstaje z wykorzystaniem 28-nm procesu technologicznego.

Qualcomm informuje, że pierwsze urządzenia mobilne ze Snapdragonem 215 na pokładzie pojawią się na rynku w drugiej połowie 2019 roku.

Źródło: Qualcomm, Qualcomm