dav

Co to w ogóle znaczy – „nowoczesny laptop”? Który sprzęt możemy tak nazwać, a który nie?

Artykuł sponsorowany

Trendy technologiczne przypominają nieco te modowe, gdzie styl odczuwalnie zmienia się wraz z upływem czasu. Różnica między nimi jednak jest taka, że w branży odzieżowej możemy mówić o pewnej powtarzalności. Niektóre kroje potrafią zataczać koło, i powrócić po czasie. Tymczasem w świecie laptopów producenci raczej nie wracają do tego, co było modne kiedyś. Które komputery możemy więc nazwać nowoczesnymi?

Definicje słownikowe wyrażenia „nowoczesny” kręcą się wokół tego, co jest „właściwe nowym czasom”, „postępowe”. Komputery mobilne nie mogą więc odstawać od ogólnie przyjętych wysokich i stale zmieniający się standardów. Nie pozostają z tyłu. Ich producenci stawiają więc na minimalizm, redukcję wagi notebooków, a jednocześnie na implementację technologii ostatnich miesięcy.

Nowoczesny laptop ma przyciągający oko design

Trudno mówić o nowoczesności jeśli wygląd urządzenia temu przeczy. Oczywiście istnieją sprzęty utrzymane w stylistyce retro, wypakowane w środku współczesnymi technologiami, niemniej trzeba uciekać się do szczegółowych wyjaśnień, aby przekonać widza lub osobę nieobeznaną w technologii, że patrzy oto na cud współczesnej techniki. Tego typu urządzenia adresowane są zresztą do wąskiego grona sympatyków, mile połechtanych sentymentami.

Asus ZenBook Pro

Jako że klient kupuje oczami, nowoczesny laptop nie może być gruby. Obudowa powinna być smukła i lekka, pozwalając na wygodną podróż i pracę poza biurem. Mobilność to podstawa dla współczesnego biznesmena. Za tym musi iść odpowiedni styl. Urządzenie nie może być od siekiery cięte – najlepiej, żeby ramki wokół wyświetlacza były jak najcieńsze. Opcja hybrydy z dotykowym ekranem, obsługiwaną rysikiem czy z odłączaną klawiaturą też robi dobre wrażenie, a często o to podczas prezentacji czy rozmów biznesowych chodzi.

Wydajność i żywotna bateria

Notebooki do zastosowań biznesowych rzadko kiedy potrzebują mocy komputerów stacjonarnych do obróbki filmów w 4K, renderujących złożone grafiki czy zapewniających zabawę na ustawieniach ultra w grach komputerowych. Najważniejsza jest wydajność w typowych firmowych scenariuszach, połączona z długą pracą na baterii. Nowoczesny notebook korzysta z niskonapięciowych procesorów odznaczających się niewielkim poborem energii i wystarczającymi zapasami mocy dla procesów mobilnego biura.

Bezpieczeństwo oraz wygoda pracy

Trudno dziś wyobrazić sobie laptopa, który nie byłby chroniony jakimkolwiek hasłem. Jednak tradycyjne sposoby logowania się do systemu wypierane są przez zabezpieczenia biometryczne. Tutaj prym wiedzie funkcja Windows Hello, która umożliwia użytkownikowi logowanie się do systemu bez klasycznego wpisywania hasła. Wystarczy na ułamek sekundy spojrzeć w kamerę, a po chwili widzimy już pulpit wypełniony ikonami. Nadal często spotykaną funkcją jest też czytnik linii papilarnych. W nowoczesnym laptopie działa on dokładnie i szybko.

Dell XPS 13

Dla tych wszystkich, którzy dużo i często korzystają z możliwości ekranów dotykowych, stworzono Windows Ink. Ta funkcja wesprze nas podczas pracy z piórem cyfrowym w dłoni, zapisując odręczne notatki w formie cyfrowej lub ułatwiając obsługę hybrydy, gdy klawiatura i myszka będą poza zasięgiem dłoni.

Które z nowoczesnych laptopów warto kupić?

Na rynku jest kilka modeli, które spełniają powyższe warunki, stawiane nowoczesnym laptopom. Nie dziwi fakt, że nie są to najtańsze konstrukcje – jednak za najnowsze dostępne technologie, opakowane w gustowne obudowy, warto wysupłać kilka złotych więcej.

  • ASUS ZenBook Pro UX480 i7-8565U/16GB/512PCIe/Win10P
    To model z najwyższym procesorem Intel Core i7-8565U wraz z dedykowaną grafiką NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q, 16 GB RAM-u i dyskiem 512 GB. Charakterystycznym rozwiązaniem w tej serii jest interaktywny dotykowy wyświetlacz z wieloma pomocnymi funkcjami – między innymi możliwością tworzenia własnych skrótów do często używanych programów oraz rozszerzeniem swojego pulpitu na ScreenPada.
  • Dell XPS 13 9380 i7-8565U/16GB/512/Win10
    W XPS 13 wzrok przyciąga nienaganny design, który uzyskano dzięki użyciu aluminium oraz włókna węglowego. Niewątpliwą zaletą serii XPS jest 24-miesięczna gwarancja biznesowa Next Business Day.
  • HP Envy 13 i5-8250U/8GB/480PCIe/Win10 IPS
    W tym wypadku mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w procesor Intel Core i5 oraz 480-gigabajtowy dysk SSD. Ciekawostką jest ekran IPS z funkcją ochrony prywatności dzięki systemowi HP Sure View, który ogranicza widoczność wyświetlacza dla osób spoglądających z boku.
  • Microsoft Surface Pro 6 i7/16GB/512SSD/Win10H
    Kolejnym modelem jest hybryda z wyświetlaczem 12,3”, o rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli i unikalnych proporcjach obrazu 3:2. Wielu ceni sobie wygodę podróżowania z Surfacem Pro 6 i możliwością szybkiego odłączenia klawiatury, która pełni też funkcję praktycznego etui.
  • Huawei Matebook X Pro 13,9″ i5-8250U/8GB/256SSD/Win10
    Ultrabook Huawei wyposażony jest w ekran LTPS o niespotykanej rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli, który wypełnia górną pokrywę aż w 91%.
  • Lenovo YOGA S730-13 i7-8565U/8GB/256/Win10 Szary
    Yoga ma interesujący zawias, który umożliwia rozłożenie ekranu o 180 stopni, a całość zamknięta jest w smukłej obudowie o grubości 12,5 mm oraz wadze zaledwie 1,09 kg.

To tylko kilka propozycji, które można przyporządkować do terminu „nowoczesny laptop”. Macie jeszcze jakieś typy?

Microsoft Surface Pro 6

wpis powstał przy współpracy ze sklepem x-kom