Nowe statystyki sklepów z aplikacjami. Kolejna część bitwy pomiędzy App Store a Google Play

Niewątpliwie ważnym czynnikiem przy wyborze nowego urządzenia mobilnego jest jego system operacyjny. Tak naprawdę od niego zależy, do jakiego sklepu z aplikacjami uzyskamy dostęp – w tej dziedzinie prym wiodą Android oraz iOS. Niedawno poznaliśmy nowe statystyki, dotycząc właśnie App Store oraz Google Play. Która firma tym razem odniosła większy sukces?

Google Play zanotowało aż o 85 procent więcej pobrań programów niż App Store, co oznacza spory wzrost względem ubiegłych kwartałów. Jednak te rezultaty nie spowodowały równie dobrych wyników finansowych. Apple zdołało na tym zarobić więcej niż rywal z Mountain View – różnica wyniosła blisko 40 procent.

Na pewno obie firmy uzyskały spore przychody. Zresztą Google mozolnie odrabia stratę, chociaż jest to spowodowane wzrostem sprzedaży budżetowców z Androidem na rynkach rozwijających się. Nie da się ukryć, że nie są to państwa szczególnie bogate. Natomiast Apple rośnie w coraz bogatszych Chinach. Myślę, że wyniki pod koniec roku będą mogły zaskoczyć.

google-play-kontra-app-store

Oczywiście dowiedzieliśmy się także, jakie kategorie aplikacji cieszyły się największą popularnością. W obu przypadkach, co nie powinno nikogo zdziwić, prym wiodą gry. Zarówno w Google Play, jak i App Store, chętnie pobierano także programy związane z fotografią, reszta klasyfikacji różni się znacząco. W ekosystemie Apple chętniej stawiano na portale społecznościowe, a w systemie Google na różnego rodzaju tytuły z kategorii „Narzędzia”.

Na poniższej infografice możecie również zobaczyć, która kategoria aplikacji przyniosła największy zysk.

google-play-app-store-najpopularniejsze-kategorie

Apple bardzo zyskało na zwiększeniu sprzedaży urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w Chinach. Właśnie w Państwie Środka pobrano najwięcej aplikacji z AppStore, a podium uzupełniły Stany Zjednoczone i Japonia. Podobnie wygląda pierwsza trójka, jeżeli chodzi o ilość wydanych pieniędzy w tym sklepie.

Natomiast Google Play zawdzięcza wysoki wynik pobranych programów Stanom Zjednoczonym, Brazylii, Indiom, Rosji oraz Meksykowi. Niestety taka struktura spowodowała, że wyniki finansowe wyglądają mniej okazale niż rezultaty rywala. W tej kategorii zaskakująco wysoką pozycję zajął Tajwan, który prześcignął Niemcy.

google-play-kontra-app-store-1

Kolejną część rywalizacji pomiędzy AppStore, a Google Play można uznać za remis. Oczywiście z uwagi na olbrzymią liczbę urządzeń z Androidem, Google cieszy się z pozycji lidera pod względem liczby pobranych aplikacji. Z kolei znacznie ważniejszą bitwę wygrał Apple. Rzecz jasna chodzi o dochód – w tej kategorii firma z Cupertino od wielu lat pozostaje poza zasięgiem rywali. Może wkrótce komuś uda się im dorównać?

źródło: App Annie przez Android Authority