Dziedzictwo Oculusa zachowane – nowe Samsung Gear VR z kontrolerem

Samsung, oprócz nowego Galaxy Tab S3 z Androidem i przedstawicieli nowej serii Galaxy Book, podczas konferencji pokazał nowe okulary wirtualnej rzeczywistości – Gear VR. To pierwsze urządzenie VR firmy Samsung wyposażone w kontroler – opracowano je bazując na rozwiązaniach znanych z Oculusa.

Nowością jest głównie kontroler, którego do tej pory do Gear VR nie dorzucano. To dobry ruch ze strony Samsunga, gdyż możliwości samych okularów, bazujące na zestawie wbudowanych czujników, były nieco ograniczone. Teraz nie trzeba będzie aż tak bardzo machać głową na boki – część aktywności przejmie właśnie pilot.

W kontrolerze zainstalowano touchpad. Da się na nim wykonywać gesty wskazywania czy przeciągania i upuszczania. Wbudowany trigger pozwoli na łatwiejsze uruchamianie opcji w trakcie gry.

Trzy przyciski Home, Volume i Back, pozwalają na szybki dostęp do najczęściej przywoływanych funkcji, dzięki czemu rozgrywka nie będzie musiała być przerywana w najmniej odpowiednim momencie.

Z życiowych rzeczy – kontroler wyposażono w pasek na nadgarstek, tak by zbyt gwałtowny ruch nie spowodował wybicia pobliskiego okna.

Firma Samsung pozostaje skoncentrowana na wyznaczaniu standardów w dziedzinie rozwiązań VR, czyniąc te urządzenia jeszcze bardziej dostępnymi i zaawansowanymi. Gear VR z kontrolerem rozszerza nasz ekosystem VR, i pozwala użytkownikom jeszcze bardziej zagłębić się w wirtualnym świecie VR, bez względu na to, czy używają oni urządzenia do grania, czy do oglądania filmów.
– Younghee Lee, Vice President of Mobile Communications Business w Samsung Electronics

Gear VR z kontrolerem wyposażono w 42 mm soczewki o polu widzenia 101 (FOV), a także zaawansowaną technologię korekty zniekształceń, aby uniknąć zawrotów głowy i choroby lokomocyjnej. Sprzęt będzie wyposażony w port micro USB i USB typu C.

Zestaw wirtualnej rzeczywistości jest kompatybilny z Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy S6 Edge+, S6, S6 Edge oraz Galaxy Note5.

Specyfikacja urządzenia

Samsung Gear VR z kontrolerem   Kontroler
Wymiary i Waga 345 g, 207,8 (szer.) x 122,5 (dł.) x 98,6 (wys.) mm / 345g Wymiary i Waga 108,1 x 48,1 x 38,2 mm / 64,3g
Soczewki optyczne Φ42, FOV 101º x6.25 Sterowanie i funkcje Touchpad (z możliwością klikania), Trigger, przycisk Home, przycisk Back, przycisk Volume
Czujniki  

Żyroskop, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy

Czujniki Żyroskop, akcelerometr, czujnik magnetyczny
 

Kompatybilność z telefonem

Galaxy S7, S7 edge, Note5,

S6 edge+, S6, S6 edge

Bateria Bateria AAA * 2ea (1000 mAh, średnio 2 g. dziennego korzystania przez 40

 

źródło: Samsung