Ryzen AMD 45W fot.AMD

Nowe procesory AMD Ryzen dla latopów. Czy Intel ma się czego obawiać?

Przez jakiś czas na rynku procesorów zaczynało robić się nudno, bo Intel zdołał wypracować sobie sporą przewagę nad AMD. Na szczęście „czerwoni” wrócili do gry. Firma stworzyła dwa nowe procesory, mające być bezpośrednią konkurencją dla chipów Intela z serii Coffee Lake H.

AMD nie było zwykle szczególnie widoczne w świecie urządzeń przenośnych, tym bardziej w kwestii procesorów. Nowe chipy producenta mają trafić do notebooków dla graczy i wydajnych mobilnych stacji roboczych. Wiemy, że są to w przeczywistości przede wszystkim zmniejszone wersje procesorów wykorzystywanych w desktopach.

Powiedzmy trochę więcej o specyfikacji. Nowe modele, czyli Ryzen 5 2600H oraz Ryzen 7 2800H to 45-watowe czterordzeniowe chipy. Każdy z nich obsługuje osiem wątków oraz ma wbudowaną grafikę Radeon Vega. Procesory są w stanie obsłużyć pamięć RAM DDR4  z taktowaniem do 3200 MHz, co jest całkiem dobrym wynikiem, jeśli chodzi o chipy do laptopów. Oba układy są wykonane w procesie technologicznym 14 nanometrów.

Komputery z AMD Ryzen fot.digitalnewsasia.com

Producenci sprzętu będą mogli zadecydować, czy procesory będą oferować większą wydajność, czy będą bardziej energooszczędne. Chipy mogą być na przykład skonfigurowane do wykorzystywania od 35 watów mocy, co przyniesie niższą wydajność, ale zmniejszy wydzielanie ciepła i przedłuży pracę na baterii. Da się też je „ustawić” na 54 waty, co da większą moc obliczeniową kosztem akumulatora.

W dotychczas opisanej części specyfikacji układy pozostawały identyczne. Różnice między nimi są raczej niewielkie. Ryzen 7  jest taktowany zegarem 3,3 Ghz, w razie potrzeby przyśpieszającym do 3,8 GHz. W przypadku Ryzena 5 wartości te są niższe i wynoszą odpowiednio 3,2 GHz w podstawowej prędkości, oraz 3,6 GHz w maksymalnej. Jeśli chodzi o generowanie obrazu to mocniejszy procesor posiada grafikę zintegrowaną Radeon Vega 11 1.3 GHz, a słabszy Ryzen 5 – Radeon Vega 8 1.1 GHz.

Wiemy, że aktualnie laptopy korzystają powszechnie z rozwiązań Intela, chociaż liczymy, że nowa seria bardziej wydajnych procesorów mobilnych pozwoli AMD odzyskać kawałek tego rynku.

Aktualnie nie znamy jeszcze dokładnych cen nowych produktów – spodziewamy się, że będą one nieco tańsze od chipów Intela. Myślicie, że firma zainteresuje swoją nową ofertą producentów laptopów oraz graczy?

Źródło:anandtech.com; theverge.com