Nowe etykiety energetyczne dla sprzętów AGD/RTV. Nareszcie, koniec z „+++”

Spacerowanie alejkami marketów z elektroniką w poszukiwaniu telewizora, lodówki czy pralki, i porównywanie ich stopnia energooszczędności będzie wkrótce odrobinę prostsze. Unia Europejska wprowadzi nowe etykiety energetyczne.

Aktualne etykiety są mało czytelne

Jeśli próbowaliśmy dotąd deszyfrować etykiety energetyczne ze sprzętów RTV i AGD, wiemy, że nie wszystko jest tak proste, jak by się wydawało. Choć skala energooszczędności rozciągała się na litery A, B, C, D, E, F i G, dużo urządzeń miało także oznaczenia A+, A++, a nawet A+++.

W siedmiopunktowej skali więc potrafiło to wprowadzać lekkie zamieszanie. Co prawda dość logiczne jest, że najbardziej energooszczędnym sprzętem jest ten z oznaczeniem A+++, ale spróbuj wyobrazić sobie różnicę między, dajmy na to, A++ a B. Z powodu niskiej czytelności, aktualne etykiety zostaną zastąpione przez nowe.

Nowe etykiety energetyczne od marca 2021 roku

Urząd Regulacji Energetyki przekazuje, że nowe etykiety informujące o klasie energooszczędności urządzeń nie będą mieć już oznaczeń w formie plusów. Tak zarządził Parlament Europejski i Rada Europejska. Jak będą przedstawiać się odpowiedniki obecnych oznaczeń? Gdzie „podzieją się” plusiki?

Porównanie aktualnych etykiet energetycznych z nowymi

Wróci zasada siedmiopunktowej skali od A do G. Oprócz tego, nastąpią pewne przesunięcia w klasyfikacji urządzeń. Te, którym teraz przypisuje się oznaczenie A+++, w nowym oznaczeniu będą miały literę „C”. Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowane będą litery „F” i „G”.

Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się bardziej wydajne energetycznie sprzęty.

Etykiety będą informować także o rocznym zużyciu energii, skali emitowanego przez urządzenie hałasu czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania. Dodatkowo, na każdej etykiecie znajdzie się kod QR, dzięki któremu łatwo znajdziemy informacje o produkcje w europejskiej bazie danych EPREL.

Nowe etykiety trafią:

  • od 1 marca 2021 roku na lodówki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki oraz telewizory i monitory
  • od 1 września 2021 roku na produkty oświetleniowe