Nowe BMW i3 – niewielkim samochodem elektrycznym można przejechać prawie 250 kilometrów na jednym ładowaniu

BMW i3 to elektryczny samochód, który dostępny jest w sprzedaży od czterech lat. W 2017 roku, według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, był to drugi najczęściej kupowany pojazd elektryczny w Polsce. W związku z jego popularnością – nawet na tak trudnym rynku dla samochodów elektrycznych, jakim jest bez wątpienia Polska – BMW zdecydowało się odświeżyć ten model w 2019 roku.

Poczynając od 2019 roku, BMW i3 będzie wyposażone w akumulator o pojemności 42,2 kWh (120 Ah), który powinien umożliwiać jazdę nawet do 246 kilometrów. Jest to 30% poprawa w stosunku do zamontowanej w poprzedniej generacji baterii o pojemności 94 Ah, która oferowała zasięg do 185 kilometrów. Warto wspomnieć, że pierwsze ogniwo instalowane w i3 miało zaledwie 60 Ah, co przekładało się na lekko ponad 130 kilometrów zasięgu. 

Reklama

BMW zaoferuje nowy akumulator w obu wersjach i3. Standardowy model posiada silnik elektryczny o mocy 170 KM – to wystarczająco, by rozpędzić ten mały, miejski samochód do pierwszej setki w zaledwie 7,2 sekund. Model i3s, który ma nieco bardziej sportowy charakter, jest wyposażony w silnik elektryczny generujący 181 KM, dzięki czemu sprint do setki trwa 6,8 sekund. 

W ofercie koncernu nadal dostępna będzie wersja samochodu „with Range Extender”, czyli wyposażona dodatkowo w dwucylindrowy silnik benzynowy, który w poprzedniej generacji zwiększał zasięg do około 300 kilometrów. A skoro nadchodząca wersja ma zostać wyposażona w nową baterię, to oznaczałoby, że zasięg wzrośnie aż do 352 kilometrów. To pozwoli już ekologicznym użytkownikom wyruszyć w trasy za miasto z zachowaniem sporego komfortu psychicznego. 

Warto zaznaczyć, że odświeżono nie tylko baterię – kupujący będą mogli wybrać również nowy kolor, beżowy Jucaro metalic. Dostępne będzie także nowe, opcjonalne wykończenie wnętrza. Reflektory LED z funkcją doświetlania zakrętów czy adaptacyjnymi światłami drogowymi są już dostępne, a system iDrive 6.0 BMW jest teraz obecny w każdym pojeździe z nawigacją. Nowe BMW i3 dorzuca do tego wszystkiego opcjonalny hotspot WiFi oraz możliwość bezprzewodowego naładowania telefonu.

Produkcja modelu 2019 rozpocznie się w listopadzie tego roku, ale niestety data rozpoczęcia sprzedaży nie została jeszcze podana – a szkoda, bo najprawdopodobniej dopiero wtedy poznamy ceny nowej generacji.

Źródło: cnet.com