Nokia X6

Nokia X6 przedpremierowo zdradziła mnóstwo informacji na swój temat. Są… intrygujące

Nokia X6 to dość dziwny przypadek. Myśleliśmy, że zadebiutuje 27 kwietnia 2018 roku, ale tak się nie stało, chociaż HMD Global faktycznie zorganizowało jakiś event jej poświęcony. Nie do końca wiem, czemu miał on służyć, lecz tego samego dnia „dziwnym” zbiegiem okoliczności w sieci pojawiły się zdjęcia smartfona. Najnowsza – i oficjalna – wersja jest taka, że model ten oficjalnie zostanie zaprezentowany 16 maja 2018 roku. My jednak już teraz poznaliśmy lwią część jego specyfikacji i trzeba przyznać, że niektóre elementy są… intrygujące.

W sieci już raz pojawiła się rzekoma lista parametrów Nokii X6, ale mimo wszystko należało do niej podchodzić z rezerwą, gdyż pochodziła ze źródła, któremu zdarza się mylić. Tym razem specyfikację opublikowała chińska agencja certyfikująca TENAA, i chociaż ona również nie jest nieomylna, to czytając wymienione przez nią parametry można dojść do wniosku, że faktycznie taką specyfikacją będzie charakteryzować się nadchodzący model.

Jak podaje TENAA, smartfon wyposażono w wyświetlacz TFT o przekątnej 5,8 cala, proporcjach 19:9 i rozdzielczości Full HD+, tj. 2280×1080 pikseli, co przekłada się na 434 ppi. Ekran ma wycięcie w górnej części. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,8 GHz i według dotychczasowych doniesień okaże się nim Qualcomm Snapdragon 636 z układem graficznym Adreno 509. Co ciekawe, podobnymi paramatrami charakteryzuje się Qualcomm Snapdragon 450 z Adreno 506, ale miejmy nadzieję, że HMD Global zdecydowało się na mocniejszą jednostkę centralną.

Na tyle Nokii X6 znajdują się czytnik linii papilarnychpodwójny aparat główny, w którym przynajmniej jedno oczko ma rozdzielczość 16 Mpix. W tym miejscu warto dodać, że dotychczasowe doniesienia informowały, że będzie to moduł sygnowany przez ZEISS, ale opublikowane przez TENAA zdjęcia tego nie potwierdzają. Na przodzie jest natomiast pojedyncza kamerka 16 Mpix.

W zależności od konfiguracji, Nokia X6 zaoferuje też 3 GB, 4 GB lub 6 GB RAM32 GB lub 64 GB pamięci wbudowanej (co w praktyce najpewniej przełoży się na wersje 3 GB/32 GB, 4 GB/64 GB i 6 GB/64 GB) z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Smartfon po wyjęciu z pudełka pracować ma pod kontrolą systemu Android 8.1.0 Oreo. Energię do działania dostarczy mu natomiast akumulator o pojemności 3000 mAh. Całość ma wymiary 147,2×70,98×7,99 mm i waży jedynie 151 gramów.

Źródło: TENAA dzięki Nokiamob