Nokia pracuje nad Viki, czyli własnym asystentem głosowym

Nokia wraca do gry? Być może… Chociaż na rynku smartfonów znajdziemy już bardzo wiele urządzeń  – mniej lub bardziej znanych marek – więc może być ciężko powalczyć o nowych klientów. Lata „zaniedbań” mogą niestety negatywnie się odbić na sprzedaży urządzeń z logo Nokia, które dzisiaj tworzone są na licencji fińskiego HMD Global. Mimo tego, producent nie chce się poddać, a w planach ma nawet stworzenie własnego asystenta głosowego – Viki.

Dwa dni temu zdebiutował najnowszy smartfon z logo Nokii – Nokia 6. Co więcej, HMD Global postawiło na platformę Android, a w planach ma jeszcze wypuścić kilka nowych urządzeń z Zielonym Robotem na pokładzie, o których nieco więcej dowiemy się zapewne na tegorocznych targach MWC. Moją uwagę przykuło natomiast coś innego… W sieci pojawiła się bowiem informacja, że Nokia pracuje nad własnym asystentem głosowym Viki, który miałby być odpowiedzią na Bixby Samsunga, Google Assistant, Cortany Microsoftu, czy Applowskiego Siri.

Nokia zgłosiła bowiem wniosek o zastrzeżenie znaku handlowego, a z opisu jasno wynika, że koncepcja dotyczy nowego asystenta głosowego.

Viki – asystent głosowy Nokii

Od projektu do finalnego i gotowego już produktu, jest jeszcze długa droga, więc tak naprawdę nie wiadomo, czy kiedykolwiek Viki trafi na smartfony tego producenta. Jeżeli jednak tak się stanie, to nie ma (jeszcze) żadnych informacji odnośnie tego, czy nowy asystent pojawi się tylko na telefonach, czy też może Nokia ma nieco ambitniejsze plany i Viki znajdzie się na znacznie większej liczbie urządzeń. Finowie nie komentują na razie tych doniesień, więc tak naprawdę nie wiemy na ten temat nic więcej.

Być może Nokia zaprezentuje nowego inteligentnego asystenta podczas MWC w Barcelonie. Być może… Ale może być też tak, że trzeba będzie na niego jeszcze trochę poczekać.

Źródło: GSMinfo.nl dzięki GSMArena