Reklama

Nokia oficjalnie ogłosiła swój powrót na rynek urządzeń mobilnych

18 maja 2016 roku Nokia ogłosiła porozumienie, na mocy którego spółka HMD Global Oy (HMD) miała otrzymać na okres dziesięciu lat prawa do jej znaków towarowych oraz własności intelektualnej. Dziś, tj. 1 grudnia, wcześniejsze ustalenia wchodzą w życie, co oznacza, że Nokia już całkowicie oficjalne wróciła na rynek urządzeń mobilnych.

Reklama

Od teraz HMD jest nowym „domem” dla sprzętów Nokii. W gestii przedsiębiorstwa leży rozwijanie wszystkich części portfolio. Możemy się więc spodziewać nie tylko smartfonów, ale również tabletów i tzw. feature phone’ów, czyli klasycznych telefonów komórkowych z wyświetlaczami o przekątnej ~2 cali i fizyczną klawiaturą alfanumeryczną.

Nokia ma otrzymywać stosowną „działkę” za każdy sprzedany egzemplarz – uwzględnia ona także opłatę za wykorzystywanie jej własności intelektualnej i znaków towarowych. Nokia podkreśla też, że nie jest inwestorem, ani udziałowcem HMD.

Brad Rodrigues, tymczasowy dyrektor Nokia Technologies, przy tej okazji powiedział, że bardzo miło ich zaskoczył entuzjazm użytkowników, którzy dowiedzieli się, że marka Nokia wraca na rynek. Jest też pewny, że HMD ma odpowiednie zaplecze, żeby podołać temu zadaniu.

Przy okazji ogłoszono także reaktywację podstrony, poświęconej telefonom z logo Nokia na obudowie (za nią także odpowiada HMD). W przyszłości pojawią się na niej na pewno również zakładki dla smartfonów i tabletów.

Źródło: Nokia