Nokia oficjalnie ogłosiła swój powrót na rynek urządzeń mobilnych

18 maja 2016 roku Nokia ogłosiła porozumienie, na mocy którego spółka HMD Global Oy (HMD) miała otrzymać na okres dziesięciu lat prawa do jej znaków towarowych oraz własności intelektualnej. Dziś, tj. 1 grudnia, wcześniejsze ustalenia wchodzą w życie, co oznacza, że Nokia już całkowicie oficjalne wróciła na rynek urządzeń mobilnych.

Reklama

Od teraz HMD jest nowym „domem” dla sprzętów Nokii. W gestii przedsiębiorstwa leży rozwijanie wszystkich części portfolio. Możemy się więc spodziewać nie tylko smartfonów, ale również tabletów i tzw. feature phone’ów, czyli klasycznych telefonów komórkowych z wyświetlaczami o przekątnej ~2 cali i fizyczną klawiaturą alfanumeryczną.

Reklama

Nokia ma otrzymywać stosowną „działkę” za każdy sprzedany egzemplarz – uwzględnia ona także opłatę za wykorzystywanie jej własności intelektualnej i znaków towarowych. Nokia podkreśla też, że nie jest inwestorem, ani udziałowcem HMD.

Brad Rodrigues, tymczasowy dyrektor Nokia Technologies, przy tej okazji powiedział, że bardzo miło ich zaskoczył entuzjazm użytkowników, którzy dowiedzieli się, że marka Nokia wraca na rynek. Jest też pewny, że HMD ma odpowiednie zaplecze, żeby podołać temu zadaniu.

Przy okazji ogłoszono także reaktywację podstrony, poświęconej telefonom z logo Nokia na obudowie (za nią także odpowiada HMD). W przyszłości pojawią się na niej na pewno również zakładki dla smartfonów i tabletów.

Źródło: Nokia

  1. Byle były tak wytrwałe jak dawne modele:) by po zderzeniu z ziemią, płytka pękała, a telefon pozostawał cały :)

    1. Nie ma na to szans. Dawne telefony były małe, lekkie i plastikowe, miały małe, również plastikowe, ekrany

  2. Troszeczkę sceptycznie podchodzę do tego Mam nadzieję że firma która teraz będzie miała telefony z logo Nokia zrobi jakieś porządne flagowce Bo jeśli będzie tak jak kiedyś, ostatnie modele Nokii były do niczego totalna tandeta. Ale ciężko będzie jak odbudowac mimo wszystko zaufanie i autorytet klientów.

  3. No z Nokią ma to pewnie tyle wspólnego co inne „dzierżawione” i „kupione” marki. :-( Następcy o jakości E72 raczej się nie można spodziewać – a miałem nadzieje na 4 calowy, trwały i funkcjonalny fon.

  4. Zobaczymy co zaprezentują :) mam nadzieję że Nokia wróci z czymś więcej niż prezentują Chińczycy bo inaczej nie wróżę im sukcesu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama