Nokia i Oppo podają sobie ręce. Chińczycy będą płacić Finom za licencje

Nokia oraz chiński producent smartfonów, Oppo, ogłosiły współpracę w obrębie umowy licencyjnej dotyczącej korzystania z patentów. Niewykluczone, że chodzi o technologie związane z internetem 5G.

Oppo od teraz będzie regularnie przekazywał Nokii pieniądze za korzystanie z technologii opracowanych przez fińskiego giganta telekomunikacyjnego. Umowę podpisano na wiele lat, więc wygląda to na dłuższą współpracę. Przedstawiciele prasowi firm nie podali szczegółów transakcji, więc nie wiemy, o jakich kwotach mowa, ani nawet z jakich dokładnie patentów będzie odpłatnie korzystać Oppo.

Reklama

„Oppo jest jednym z liderów w branży smartfonów i z przyjemnością witamy tę firmę jako koncesjonariusza Nokii. Ta umowa potwierdza tylko, że nasz system licencjonowania ma charakter globalny.”
– Maria Varsellona, Nokia Chief Legal Officer i prezes Nokia Technologies

Inną firmą, z którą łączy Nokię podobna umowa, jest Xiaomi. Łączy ona zezwolenie Nokii dla Xiaomi na korzystanie z niektórych rozwiązań telekomunikacyjnych, stosowanych w smartfonach, oraz swego rodzaju wymianę licencji, na mocy której również Nokia może korzystać z technologii opracowanych przez Xiaomi.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/29/oppo-obiecuje-smartfony-z-5g-w-2019-roku/

Przy majaczącym powoli na horyzoncie internecie 5G, jest spora szansa na to, że układ z Oppo zawiera paragrafy dotyczące właśnie tego standardu przesyłania danych. W końcu Nokia jest jednym z ważniejszych graczy na rynku telekomunikacyjnym, silnie rozwijających badania nad sieciami 5G. Dzięki nim Finowie mogli podpisać wiele umów z takimi operatorami jak O2 czy T-Mobile.

Badanie IDC z początku tego miesiąca sugerowało, że rynek usług powiązanych z internetem 5G będzie generował ogromne dochody. Nic dziwnego, że zarówno Nokia i Oppo chcą się przygotować na dźwiganie ewentualnego ciężaru sukcesu.

https://www.tabletowo.pl/2018/03/16/t-mobile-siec-5-g-w-polsce/

źródło: Neowin, IDC