Uwaga, uwaga! Powrócą smartfony Nokii z optyką Carl Zeiss! | Tabletowo.pl

Uwaga, uwaga! Powrócą smartfony Nokii z optyką Carl Zeiss!

Dołącz do dyskusji 0

Spekulacje dotyczące tego, czy nowe Nokie będą miały aparaty z optyką Carl Zeissa pojawiały się jeszcze przed premierą pierwszych smartfonów od HMD Global. W modelach Nokia 3, 5 i 6 nie zastosowano aparatów powstałych przy współpracy z tą uznaną firmą produkującą sprzęt optyczny. To ma się zmienić, bowiem HMD ogłosiło dzisiaj długoterminowe partnerstwo z Carl Zeiss.

„Długoterminowe partnerstwo” oznacza jedno: aparaty klasy Zeiss pojawią się w kolejnych smartfonach Nokii, produkowanych przez HMD Global. Żadna z firm nie określiła dokładnie, jak długa ma być to umowa, jednak porównano ją do 20-letniej współpracy Zeissa z Sony.

Carl Zeiss nie zamierza ograniczyć się do opatrzenia obudowy aparatów nowych Nokii swoim logo. Wniesie do ich projektu nowe rozwiązania optyczne, jak też będzie czuwać nad odpowiednim oprogramowaniem – wprowadzi własne algorytmy obsługujące czujniki czy zarządzające przetwarzaniem obrazu.

Fani mobilnych technologii wiedzą doskonale, że Nokia i Zeiss działały już razem wcześniej przy opracowywaniu technologii stosowanych w mobilnych aparatach fotograficznych. Ich wspólne wysiłki zaowocowały udanymi kamerami w telefonach z serii N (w 2005 roku). Optyka Zeissa była też używana później w smartfonach Lumia, które szczyciły się bardzo dobrą konfiguracją aparatów PureView. Głośno było też o imponującej 41-megapikselowej kamerze w Lumii 1020.

Odświeżając stare znajomości obie firmy mogą tylko zyskać. Zeiss szuka długoterminowego, godnego zaufania partnera, podczas gdy HMD potrzebuje wzmocnić swoją pozycję na rynku smartfonów. Ponieważ jest to umowa na wyłączność, nie zobaczymy obiektywów Carl Zeiss w żadnych innych smartfonach, a tylko w przyszłych sprzętach Nokii.

Co Wy na to? Spodziewacie się, że Carl Zeiss wraz z HMD są w stanie utrzeć nosa czołowym producentom fotograficznych smartfonów?

*na zdjęciu tytułowym: Nokia Lumia 810

źródło: AndroidAuthority, onetechstop.net

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona