Pierwszy smartfon HMD Global z notchem przeznaczony na rynek globalny, czyli Nokia 6.1 Plus z Androidem One

Pierwszym smartfonem, w którym HMD Global postanowiło pójść za przyjętym już trendem związanym z wycięciami w ekranie, była Nokia X6. Był to jednak telefon przeznaczony na rynek Chiński. Jego czystoandroidowa wersja pojawi się na innych rynkach w postaci Nokii 6.1 Plus. Na razie jej premierę ogłoszono w Hong Kongu.

Nokia 6.1 Plus nie różni się zbytnio od znanej nam już Nokii X6. Największą różnicą jest zastosowane oprogramowanie – przeznaczony na rynki zachodnie smartfon przynależy do programu Android One, co oznacza, że wyposażono go w Androida 8.1 Oreo, nieskażonego żadną nakładką systemową. Program Android One jest sam w sobie obietnicą częstych aktualizacji smartfonów, a dodatkowo Nokia sama zobowiązała się do pilnego opiekowania się softwarem swoich urządzeń.

Reklama

Skoro nowy smartfon jest podobny do Nokii X6, to wiemy, czego się po nim spodziewać. Ma ekran o proporcjach 19:9 i przekątnej 5.8 cala, wyświetlający obraz w Full HD+ (2280 x 1080 pikseli). W środku znajdziemy procesor Snapdragon 636 z grafiką Adreno 509. Urządzenie jest hybrydowym dual SIM-em. Dzięki temu użytkownik może zdecydować, czy chce rozszerzyć jego pamięć o dodatkowe gigabajty przestrzeni na pliki czy też użyć drugiej karty SIM.

Wersja pokazana w Hong Kongu ma 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Na pleckach Nokii możemy spotkać podwójny aparat 16 Mpix (f/2.0) + 5 Mpix (z przysłoną f/2.2) oraz czytnik linii papilarnych. Przedni panel skrywa w notchu głośnik oraz kamerę 16 Mpix (f/2.0), dzięki której odblokujemy telefon twarzą.

Oprócz tego mamy przydatne moduły łączności i gniazda: 4G VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, gniazdo audio 3,5 mm i port USB typu C. Wszystko to zasila bateria o pojemności 3060 mAh, która obsługuje technologię szybkiego ładowania 9V/2A (18 W). Sprzęt mierzy 147,2 x 70,98 x 7,99 mm i waży 151 gramów.

To, czy telefon zostanie dobrze przyjęty, zależy w dużej mierze od ceny. W hongkońskich dolarach jego koszt wyraża się w 2288 HKG. To na „nasze” 1088 złotych, ale wiadomo, że chodzi o surowe przeliczenie, a nie dane dotyczące ceny Nokii 6.1  Plus w Polsce. Na takie informacje na pewno przyjdzie nam jeszcze poczekać. Sprzedaż w Hong Kongu zacznie się 24 lipca.

 

źródło: Nokiaphoneradar, fonearena