MediaTek Helio X30

Kolejni producenci rezygnują ze stosowania Helio X30 w swoich smartfonach

MediaTek chciał dogonić konkurencję i włożył wiele wysiłku w opracowanie flagowego Helio X30. Dlatego też zdecydowano się m.in. na zaawansowany, 10-nm proces litograficzny, który zamierza wykorzystać również Qualcomm (Snapdragon 835) i Samsung (Exynos 8895) oraz – podobno – Huawei (Kirin 970). Wygląda jednak na to, że to i tak za mało, aby przekonać do niego producentów. Mało kto jest bowiem zainteresowany stosowaniem tego układu w swoich smartfonach.

Już jakiś czas temu pisałem, że po Helio X30 na pewno nie sięgną Huawei (choć to akurat było do przewidzenia), Oppo i Vivo. Już samo to było ogromnym ciosem dla MediaTeka. Teraz jednak okazuje się, że kolejni producenci również rezygnują z instalowania tego procesora w swoich smartfonach.

Do ww. trójki dołącza właśnie Xiaomi oraz LeEco. W przypadku pierwszej z firm jedną z potencjalnych przyczyn jest fakt, iż podobno poszła ona w ślady Samsunga i Huawei i opracowuje swój własny, autorski SoC, który również ma powstawać przy użyciu 10-nm procesu litograficznego. Z kolei drugie z przedsiębiorstw zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi i musi trochę „przystopować” z wypuszczaniem nowych smartfonów.

Z większych producentów, MediaTekiem Helio X30 zainteresowane jest więc aktualnie tylko Meizu. Z mniejszych natomiast Vernee, które na zbliżających się targach MWC 2017 zaprezentuje Apollo 2 z tym właśnie układem.

Na koniec warto dodać, że już wcześniej mówiło się, że z uwagi na mniejsze zainteresowanie, MediaTek zredukuje zamówienia u TSMC (któremu została powierzona produkcja Helio X30) aż o 50%. Jednak w związku z opisywanym powyżej obrotem spraw może się okazać, że Tajwańczycy dokonają kolejnych cięć. A to oznacza, że przed nimi ciężkie czasy…

Źródło: DigiTimes