Nie będziemy lubić Netflixa, jeśli podniesie ceny subskrypcji – a na to się zanosi po wprowadzeniu planu „Ultra”

Netflix przymierza się do wprowadzenia planu nazwanego „Ultra”. Oczywiście nic takiego nie „musi” się wydarzyć, a jedynie „może”, gdyż na razie testy takiej opcji będą przeprowadzane jedynie we Włoszech. Gdyby jednak ten pomysł Netflixa przeszedł, to jak wpłynęłoby to na ceny poszczególnych planów?

Netflix ma obecnie trzy abonamenty w Polsce:

  • Podstawowy – za 34 zł (z możliwością równoczesnego oglądania na 1 ekranie w jakości SD),
  • Standard – za 43 zł (z możliwością równoczesnego oglądania na 2 ekranach w jakości HD),
  • Premium – za 52 zł (z możliwością równoczesnego oglądania na 4 ekranach w jakości Ultra HD).

To, co aktualnie testowane jest w słonecznej Italii, to wprowadzenie czwartego, jeszcze droższego planu. Miałby on kosztować 16,99 euro za miesiąc. Problem w tym, że plan Ultra, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nie zaoferuje nic lepszego od obecnego pakietu Premium. Mało tego – Pakiety Premium i Standard najwyraźniej spotkały obostrzenia: przy niezmienionej cenie, zredukuje się o połowę liczbę urządzeń, na których można oglądać Netflixa jednocześnie. Przedstawia się więc to tak:

(zdj. TuttoAndroid)

Gdybyśmy chcieli oszacować, ile plan Ultra kosztowałby w Polsce, musielibyśmy trafiać w okolice 60 złotych. To sporo, biorąc pod uwagę, że nawet aktualny plan Premium, jeśli nie współdzielimy z kimś kosztów, nie jest okazją życia.

Niewykluczone, że serwis, testując plan Ultra, sprawdza, czy byłby on skuteczny w walce z osobami wykupującymi dostęp do Netflixa Premium „na spółkę”. To znany sposób na obniżenie kosztów użytkowników korzystających z tego samego konta, a nie należących do jednego gospodarstwa domowego. W momencie wprowadzenia cięć w uprawnieniach, taka praktyka nie byłaby już tak opłacalna, przynajmniej w wypadku konta Premium, którego liczba jednoczesnych użytkowników ograniczałaby się do dwóch. Trochę mniej bolałby plan „Ultra”.

Być może to sposób Netflixa na utrzymanie wysokich dochodów – zamierza niejako wymusić na studentach, żeby płacili za to samo odrobinę więcej. Bo nie ukrywajmy – kto korzysta ze wspólnych planów „rodzinnych” oprócz rodzin?

 

źródło: TuttoAndroid przez cnet i PhoneArena