Natywne Ubuntu na Asusa TF700 coraz lepsze

Natywne Ubuntu na Asusa TF700 coraz lepsze 20

Ostatnimi czasy dużo piszemy o Ubuntu w kontekście tabletów. To chyba dobrze, że temat istnieje, ponieważ bardziej zaawansowane systemy niż obecnie stosowane w slate’ach są zwyczajnie dużo bardziej funkcjonalne. Jakkolwiek nie możemy na razie korzystać z tabletów z oficjalnym Ubuntu, tak na kilka urządzeń powstały już porty systemu. Większość z nich korzysta z mechanizmu chroot, tj. używa kernela Androida. Są jednak i porty natywne – takim za sprawą użytkownika rabits może cieszyć się ASUS Transformer TF700.

Developer działający na forum XDA-Developers stworzył ROM oparty o Ubuntu 12.10, całkowicie zastępujący system Android. Obecnie port oznaczony jest kodem 0.6.2. Poniżej klka funkcjonalności tego ciekawego systemu:

-wsparcie dla DualBoot z ROMem CleanROM 2.7.2 za pomocą initrd, wsparcie dla bootowania z karty SD

-możliwość zabootowania Linuxa bez jego instalacji w celu sprawdzenia działania

-tryb graficzny z logowaniem użytkownika

-specjalne mapowanie klawiszy stacji dokującej

-modyfikacja działania touchpada (przewijanie 2 palcami, tapnięcie dwoma palcami jako trzeci klawisz myszy)

-obslugiwane WiFi w kernelu (aczkolwiek nie działa poprawnie)

-działający OpenGL ES (gry 3D)

-wsparcie dla audio, dekodowanie sprzętowe wideo 1080p

-tryb pełnoekranowy

Jak widać Ubuntu dla TF700 jest już całkiem funkcjonalne, czas pokaże co developer jeszcze w owym porcie poprawi. Na chwilę obecną problemy sprawia interfejs Unity powodujący wycieki pamięci, resetujące się WiFi oraz niepoprawnie działający ekran dotykowy. Jeśli bugi uda się wyeliminowač, to użytkownicy Infinity będą mogli rozszerzyć diametralnie funkcjonalność urządzenia.

Więcej informacji znajdziecie tu i tu.

Źródło