Daydream View

Nareszcie jakieś konkrety: Google podaje wymagania dla smartfonów, które chciałyby współpracować z Daydream VR

Nareszcie wiemy, jaką specyfikację musi mieć smartfon, który będzie kompatybilny z nową platformą wirtualnej rzeczywistości od Google. Posiadacze Samsungów Galaxy S7 – zapnijcie pasy.

Reklama

Dane pochodzą z zaktualizowanej instrukcji, jaką Google przekazuje producentom, którzy chcą, żeby ich urządzenia działały na Androidzie 7.0 Nougat. Oprócz sugestii dotyczących szybkiego ładowania, pojawiły się w niej wymagania dotyczące podzespołów montowanych w urządzeniach chcących otrzymać certyfikat Daydream Ready. Choć dane są pisane technomową, spróbujemy się w nie jakoś wgryźć.

Smartfon, żeby udźwignąć Google Daydream:

Reklama
 • MUSI mieć przynajmniej dwa rdzenie fizyczne procesora
 • MUSI obsługiwać tryb trwałej wydajności
 • MUSI obsługiwać API Vulkan na poziomie 0 i POWINIEN obsługiwać API Vulkan na poziomie 1
 • MUSI obsługiwać dekodowanie H.264 w rozdzielczości 3840 x 2160 i zapewniać wydajność na poziomie @ 30fps-40Mbps
 • MUSI obsługiwać HEVC i VP9, być w stanie dekodować co najmniej 1920 x 1080 @ 30fps-10Mbps oraz POWINIEN być w stanie dekodować 3840 x 2160 @ 30fps-20Mbps (równowartość 4 instancji 1920 x 1080 @ 30fps-5Mbps)
 • posiadać wsparcie dla czujnika android.hardware.sensor.hifi_sensors (SILNIE ZALECANE) oraz MUSI posiadać żyroskop, akcelerometr, magnetometr
 • MUSI mieć przekątną ekranu pomiędzy 4.7 cali a 6 cali
 • MUSI zapewnić odświeżanie ekranu w trybie VR co najmniej na poziomie 60 Hz
 • opóźnienie przełączeń barw szary-szary, biały-czarny, czarny-biały MUSZĄ być mniejsze od 3 ms
 • MUSI mieć wyświetlacz obsługujący tryb niskiej trwałości z czasem poniżej 5 ms
 • MUSI mieć wsparcie dla Bluetooth 4.2 i Bluetooth LE Data Length Extension.

Pełna lista wymagań dostępna jest tutaj. Kiedy sprzęt MUSI spełniać wymagania, nie da się ich obejść, i bez ich wypełnienia nie otrzyma oznaczenia Daydream Ready. Wyrażenia SILNIE ZALECANE oraz POWINIEN oznaczają, że Google pozwoli producentom na nie implementowanie tych rozwiązań w swoich urządzeniach, a sprzęt i tak będzie kompatybilny z platformą VR.

Daydream View
Daydream View

Sytuacja jest nieco niejasna, jeśli chodzi o procesory. ZTE ogłosiło, że ich Axon 7 (ze Snapdragonem 820) jest gotowy do współpracy z Daydream, podczas gdy Qualcomm orzekł nieco później, że jedynie Snapdragon 821 będzie spełni wymagania Google. Z powyższej listy wynika również, że nie wystarczy samo API Vulkana, żeby zagwarantować sobie kompatybilność, i z dostępnych dotąd informacji wynika, że Samsungi Galaxy S7 i S7 Egde nie będą współpracować z tą platformą wirtualnej rzeczywistości.

Google nie wyraziło się precyzyjnie w sprawie ekranów OLED, ale potrzeba niskich opóźnień i trwałości sugerują, że tylko panele OLED będą w stanie spełnić wymogi. W jakimś stopniu może to wpłynąć na popularność AMOLEDów. Jak się okazuje, urządzenia z Full HD wystarczą, jednak Google zaleca tutaj Quad HD.

Jeśli ktoś planuje kupić już teraz urządzenie zgodne z Daydream VR, to nie ma zbyt wielkiego wyboru. Są Pixele, jest ZenFone 3 Deluxe ze Snapdragonem 821 i Huawei Mate 9 (w wersji Porsche Design). Zestawy wirtualnej rzeczywistości powinny trafiać do pierwszych użytkowników już jutro, także na pewno w sieci pojawi się niebawem znacznie więcej informacji na ten temat.

 

źródło: Google dzięki vrsource.com