Najstarsza kamera internetowa świata zostanie wyłączona po 25 latach ciągłej służby

Najstarsza kamerka internetowa wciąż pozostająca w użytku wkrótce przejdzie na zasłużoną emeryturę. Po 25 latach należy się jej odpoczynek… gdziekolwiek się uda.

Fogcam został uruchomiony w 1994 roku, aby obserwować zmiany pogody na kampusie Uniwersytetu Stanowego w San Francisco. Od tego czasu obraz z kamery nadawany jest niemal bez żadnych przerw, jeśli nie liczyć regularnej konserwacji i sporadycznych przeprowadzek w postaci przemontowania jej z jednego miejsca w inne w celu poprawienia widoczności obrazu.

Reklama

Jeff Schwartz, który wraz z Danem Wongiem po raz pierwszy skonfigurował tę kamerę internetową, powiedział, że 30 sierpnia przejdzie w tryb offline. „Czuliśmy, że to najlepszy czas, by pozwolić jej odejść” – skomentował Schwartz w wypowiedzi dla gazety SFGate, dodając, że coraz trudniej jest znaleźć bezpieczne miejsce na umieszczenie kamery, aby miała dobry widok na Holloway Avenue.

Choć Fogcam zostanie wyłączony, to strona internetowa, przez którą wciąż widoczny jest nadawany na żywo obraz, będzie nadal działać – na zasadzie witryny pamiątkowej.

Jeff Schwartz powiedział, że do uruchomienia kamery internetowej zainspirowały go informacje o podobnej inicjatywie, rozpoczętej na Uniwersytecie w Cambridge w 1993 roku, gdzie rozpoczęto monitoring internetowy… ekspresu do kawy. Kamerka ta została wyłączona w 2001 roku.

„Nasza kamera to powrót do początków istnienia internetu” – dodał Schwartz. „Wtedy każdy mógł zrobić praktycznie wszystko”.

źródło: SFGate.com, BBC, fogcam.org