Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie! 16

Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie!

Przyzwyczajeni do smartfonów z ekranami 5,5-6 cali, możemy zareagować śmiechem na widok najmniejszego telefonu komórkowego na świecie. A on naprawdę działa, choć jego rozmiary nie przekraczają gabarytów przeciętnego ludzkiego kciuka i waży tyle, co dwie pięciozłotowe monety.

Kampania z Zanco Tiny T1, bo tak się nazywa telefon, który jest podobno najmniejszym telefonem na świecie, rozpoczęła się na Kickstarterze. W tym momencie organizatorzy zbiórki już mogą gratulować sobie sukcesu, gdyż uzbierano większość z 33 tysięcy dolarów potrzebnych do rozpoczęcia produkcji urządzenia.

Telefonik ma wymiary 46,7 x 21 x 12 mm i waży 13 gramów. Obsługuje jedną kartę Nano SIM i może pomieścić 300 kontaktów w książce telefonicznej. Wbudowane 32 MB pamięci wewnętrznej jest w stanie utrzymać do 50 wiadomości SMS oraz zapamiętać listę połączeń wychodzących i przychodzących (ale tylko do 50 numerów).

Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie! 17

Autentycznie śmiać mi się chce, kiedy piszę specyfikację, ale to jeszcze nie wszystko: Tiny T1 wyposażono w płytę główną MediaTeka MTK6261D oraz 32 MB pamięci RAM. Treści wyświetlane są na wyświetlaczu OLED o przekątnej 0,49 cala, w rozdzielczości 32 x 64 pikseli. Bateria zasilająca to cudeńko ma pojemność 200 mAh. Można ją ładować przez miniUSB.

Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie! 18

Zanco niestety nie wyposażyło swojego urządzenia w obsługę sieci 3G. Z drugiej strony nie wiem na co mogłoby się to przydać, skoro telefon nie ma możliwości korzystania z internetu. Za to ma Bluetooth, gdybyśmy chcieli przesłać bezprzewodowo… listę kontaktów (?) ;)

Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie! 19

Producent deklaruje wysyłkę telefonów w maju 2018 roku. Można zaopatrzyć się nawet w 10 sztuk naraz – to prawie jak kupowanie telefonów na wagę. Tylko cena jakby nie dyskontowa: Tiny T1 kosztuje około 30 euro. Cóż, za postęp w miniaturyzacji trzeba płacić ;)

Najmniejszy telefon komórkowy świata wywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to malutkie! 20

źródło: Zanco dzięki Gadgets360