Szok! To jedyny smartfon na Androidzie z 2015 roku, który wciąż dostaje aktualizacje

Smartfony na Androidzie nie słyną z tego, żeby były zbyt długo wspierane przez producentów. Maksymalnie dwie duże aktualizacje systemu plus dodatkowy rok rzadziej udostępnianych poprawek bezpieczeństwa i finito. Jest jednak telefon, który właśnie dostał niewielką aktualizację, a ma już prawie 5 lat.

Reklama

Huawei Mate 8 właśnie dostał aktualizację

Tak, jak donosi Huawei Central, smartfon, który miał swoją premierę jesienią 2015 roku właśnie otrzymuje (najprawdopodobniej swój ostatni) zestaw poprawek. Model ten pochodzi z tego samego przedziału czasowego, co Samsung Galaxy S6, Galaxy Note 5 i iPhone 6s.

O ile telefony od Apple z tego rocznika mają możliwość zainstalowania iOS 14 (czego raczej nie polecamy), tak choćby niewielki update dla urządzeń innych producentów brzmi jak sen. Jest to więc ewenement w świecie Androida, gdyż po blisko 5 latach praktycznie żaden smartfon z tym systemem nie może liczyć nawet na złamane poprawki bezpieczeństwa. Dość powiedzieć, że wsparcie dla Pixela pierwszej generacji, który debiutował w 2016 roku, skończyło się kilka miesięcy temu.

Mate 8 działa na nakładce systemowej EMUI 8.0, bazującej na Androidzie Oreo. To ostatnia duża aktualizacja, którą ten smartfon otrzymał, a trzeba pamiętać, że startował on z Androidem 6.0 Marshmallow.

Huawei Mate 8

Co wnosi ostatnia aktualizacja Huawei Mate 8?

Aktualizacja Huawei Mate 8 jest oficjalnie dystrybuowana przez producenta – na razie w Chinach, ale spodziewamy się, że będzie też dostępna globalnie w ciągu kilku tygodni. Oznacza się ją numerem 8.0.0.850 (C00) i jej pobranie wymaga zarezerwowania 222 MB w pamięci urządzenia.

Changelog wymienia kilka ważnych funkcji, na przykład Smart Charge, które zapobiega dodatkowemu starzeniu się baterii przez blokowanie ładowania po osiągnięciu pełnego stanu akumulatora. Oprócz tego w skład aktualizacji wchodzą lipcowe poprawki bezpieczeństwa Google.

Tę samą aktualizację otrzymują nieco nowsze smartfony: Huawei Mate 9/Mate 9 Pro, Huawei P9/P9 Plus i Huawei P10/P10 Plus.

Tak czy siak, właśnie padł rekord w najdłuższym wsparciu smartfonu z Androidem. Wstyd dla Google.