Najciekawsze w AppStore: iFiszki | Tabletowo.pl

Najciekawsze w AppStore: iFiszki

Dołącz do dyskusji 0

Tablet to urządzenie, które służy nie tylko do rozrywki i pracy, ale również do nauki. Apple iPad, za sprawą tysięcy aplikacji dostępnych w sklepie AppStore, może stać się doskonałym towarzyszem w długiej wędrówce ku zdobyczy zwanej wiedzą. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach – dzięki niej można znaleźć lepiej płatną pracę i nawiązać kontakty – a iPad może dopomóc w jej zdobyciu. Dostępna w sklepie AppStore aplikacja do nauki języka angielskiego iFiszki jest do tego idealna.

Na ekranie głównym aplikacji iFiszki umieszczono 6 ikon: Nauka, Powtórki, Postępy, Dodaj, Test oraz Więcej. Każda z nich reprezentuje funkcję, która, nierozerwalnie powiązana z innymi, pomoże w nauce języka angielskiego. Biblioteka programu zawiera ponad 1000 najważniejszych słówek, które niezbędne są przy komunikacji na co dzień i konstrukcji prostych zdań. Warto zaznaczyć, że program oferuje dwa tryby nauki: PL-ENG oraz ENG-PL.

Pierwsza ikona menu, Nauka, prowadzi do listy 40 kategorii, w których umieszczono słówka. Wśród nich można znaleźć takie tematy jak Historia, Finanse, Matematyka i Liczenie, Zawody, Transport, a nawet Wierzenia. Co więcej, dzięki znajdującej się na ekranie głównym ikonie Dodaj, użytkownik może dodać własne słówka, które dodane zostaną do kategorii pod tytułem „Twoje słówka”.

Każdy temat liczy od 10 do 59 słówek. Dotknięcie wybranej kategorii prowadzi do wyświetlenia menu z dwiema opcjami: Przeglądaj i Ucz się. Pierwsza z nich daje dostęp do wszystkich słówek wraz z tłumaczeniami, natomiast druga jest swego rodzaju testem, podczas którego wyświetlone jest jedynie słowo w języku angielskim, a zadaniem użytkownika jest odnalezienie w pamięci jego polskiego odpowiednika. Co ciekawe, tuż pod słówkami umieszczone zostały przyciski służące do odtworzenia angielskiego słowa przez lektora oraz przetłumaczenia przykładowego zdania. Dzięki tym funkcjom można łatwo nauczyć się nie tylko wymowy, ale również prawidłowego i, co najważniejsze, praktycznego zastosowania danego słowa.

Drugą opcją w menu głównym są Powtórki. Zebrane są tam słowa, które sprawiły nam trudność podczas nauki. Dzięki nim można odnaleźć i przetłumaczyć słowa wcześniej nam nieznane. Całkiem przydatna funkcja.

Postępy to ikona, która prowadzi do swego rodzaju tabeli wyników, na której wyświetlone są statystyki. Słówka poznane podczas nauki umieszczane są w tak zwanych Przegródkach, które symbolizują poziom opanowaniu aktualnie przerabianego materiału (od 1 do 5). W tej chwili uwydatniają się cechy systemu opracowanego przez niemieckiego naukowca Sebastiana Leitnera, w oparciu o który pracuje aplikacja iFiszki. Poprzez ciągłe powtarzanie, system ten optymalizuje i przyspiesza proces nauki. Dzięki niemu zawarte w 40 kategoriach słówka ciągle przewijają się podczas testów i nieustannie utrwalają w pamięci.

Czwartą opcją menu głównego programu iFiszki jest Dodaj, czyli możliwość dodania i przejrzenia dodanych wcześniej słówek. Dodane słowa pojawiają się nie tylko w bibliotece kategorii, ale również w testach.

Piąta ikona menu to Testy, która przekierowuje do sprawdzianu wiadomości zawierającego od 30 do 60 pytań losowo wybranych z biblioteki iFiszki. Zadaniem użytkownika jest wybranie prawidłowego tłumaczenia wyświetlonego w języku angielskim słowa z czterech dostępnych opcji. Każdy sprawdzian kończy się procentowym podsumowaniem wyników.

Ostatnią opcją ekranu głównego programu jest Więcej, czyli funkcja informująca o zestawach do nauki innych języków oferowanych przez aplikację iFiszki oraz dająca dostęp do pełnego opisu na stronie WWW i kontaktu z twórcami.

Aplikacja iFiszki jest bardzo użyteczna i docenią ją ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem obcym. Tym, którzy mają z nim nieco więcej doświadczenia, oferowane przez aplikację funkcje i sprawdziany wydadzą się zbyt łatwe i nie będą stanowić wyzwania. Niemniej jednak, jest to program wart uwagi i choć nie jestem całkowicie przekonany do systemu nauczania Sebastiana Leitnera, mogę go polecić wszystkim, którzy chcą poznać podstawy języka obcego.

Jeżeli miałbym wskazać dwie największe wady aplikacji iFiszki, bez wątpienia byłyby to niedziałanie w orientacji poziomym oraz brak pakietów słówek dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Kto wie, że kiedyś te funkcje się pojawią?

Galeria:

Aplikacja iFiszki (uniwersalna)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona