Najbardziej niebezpieczne cyfrowo kraje w Europie. Polska w środku stawki

Nasilenie cyberprzestępstw w ostatnich latach uległo zwiększeniu. Z poniższego raportu dowiecie się, które europejskie kraje są najbardziej zagrożone na ataki.

Aby dowiedzieć się, które kraje Europy Zachodniej są najbardziej narażone na cyberprzestępstwa, Specops Software przeanalizowało, jaki odsetek firm korzystających z chmury Azure od Microsoftu, wykryło ataki przeprowadzone na nie w ciągu miesiąca. Wzięto pod uwagę zdarzenia związane z kryptowalutami, złośliwym oprogramowaniem i ransomware. Dane pochodzą z 2019 roku.

Każdy ma swoją piętę achillesową

Co ciekawe, wśród 32 badanych krajów, procentowo to najwięcej holenderskich firm wykrywało problemy związane z bezpieczeństwem chmury. Konta Microsoft Azure w tym kraju są nadzwyczaj chętnie atakowane – doświadczyło ich 16,28% firm, co przełożyło się ostatecznie na wysoki wynik 17,64% przy uwzględnieniu innych czynników, takich jak ataki wirusowe. Dlatego sumarycznie, Holandię określono jako najmniej bezpieczny cybernetycznie kraj.

Sporym wskaźnikiem wrażliwości na ataki złośliwym oprogramowaniem odnotowano w Białorusi (10,17%), co spowodowało wysoką pozycję w tabeli – 10,83%.

Niemal kompletnie odporne na ataki ransomware i kryptowaluty okazały się Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Szwajcaria, Szwecja i Holandia – ich odsetek jest tam wybitnie niski (0,01% – 0,02%).

Irlandia, Norwegia i Dania okazały się najbardziej bezpieczne cyfrowo spośród wszystkich badanych państw.

Polska bezpieczniejsza od Francji

W Polsce, zgodnie z podsumowaniem Specops Software, poziom niebezpieczeństwa cybernetycznego jest średni – wśród 32 krajów, znaleźliśmy się na 15 pozycji. Statystyka wskazuje jedynie, że jest to spowodowane nieco zwiększoną częstotliwością ataków na konta Azure.

Pełne zestawienie znajdziecie na stronie specopssoft.com