Nagroda Pulitzera idzie z duchem czasu – będzie przyznawana także za podcasty

Ranga podcastów w świecie współczesnego dziennikarstwa właśnie znacząco urosła. Od teraz ich twórcy będą mogli zostać uhonorowani prestiżową nagrodą Pulitzera.

Nagroda Pulitzera dla dziennikarzy jest tym, czym Oskar dla aktora czy Nobel dla naukowca. Bardzo cennym, niezwykle nobilitującym wyróżnieniem, wynoszącą uhonorowaną osobę do panteonu uznanych za najlepszych w swoim fachu. Przyznający wyróżnienia doszli do wniosku, że najwyższy czas przyznać je w nowej kategorii, jaką są reportaże audio.

Jak zostało zauważone, w ostatnich latach poziom dziennikarstwa reporterskiego prezentowany przez niektóre podcasty wspiął się na wyżyny. Pieczołowicie przygotowywane reportaże, opracowane z dbałością o choćby najmniejsze detale, zyskały sobie rzesze fanów na całym świecie. W geście uznania dla ich autorów postanowiono, póki co tymczasowo, wręczyć ich przedstawicielowi nagrodę Pulitzera.

Tylko dla reporterów

O nagrodę mogą się obiegać nie tylko twórcy podcastów, ale też dziennikarze radiowi – kategoria określa bowiem formę (reportaż czytany), a nie medium, w którym ta jest dystrybuowana.

Przewiduje się, że pierwszymi zwycięzcami mogą zostać autorzy podcastów o tematyce kryminalnej, bazujących na rzeczywistych wydarzeniach. W gronie pretendentów do nagrody znajdą się zapewne takie tytuły jak In the Dark, To Live and Die in LA, Man in the Window czy White Lies.

Ukłon w kierunku nowoczesnych mediów

Przyznanie Pulitzera w kategorii reportażu audio stanowi nie tyle subtelne puszczenie oczka, co wręcz ukłon w kierunku nowych mediów, których twórcy coraz częściej są doceniani. Cieszy fakt, że nawet organizatorzy tak prestiżowego konkursu, do tej pory ściśle związanego z tradycyjnym dziennikarstwem, postanowili docenić twórców publikujących materiały na sposoby alternatywne.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głownie spośród twórców amerykańskich, za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej oraz muzyki. Pierwsza nagroda została ufundowana w 1917 roku przez Josepha Pulitzera i to jego nazwisko nosi przyznawany laur.

Obecnie nagroda przyznawana jest w dwudziestu jeden kategoriach, z czego 20 to nagrody indywidualne, a jedną z reguły otrzymuje konkretna gazeta.

Źródło: Engadget, Wikipedia