Nadchodzi Bluetooth 5 – będzie cztery razy szybszy i zwiększy zasięg dwukrotnie

Nowy standard Bluetooth oznaczony cyferką 5, będzie według zapewnień, znacznie lepszy od dotychczasowego. Kolejna wersja zostanie ogłoszona już 16 czerwca. O niektórych jej funkcjach mówi Mark Powell, dyrektor wykonawczy Bluetooth Special Interest Group.

Bluetooth 5 przejdzie znaczącą modernizację względem poprzednika. Zasięg w porównaniu do aktualnego rozwiązania wzrośnie dwukrotnie, i będzie przesyłać informacje cztery razy szybciej. Przyniesie też nowe funkcjonalności, związane z interakcją bazującą na lokalizacji. „Zwiększenie możliwości odbierania reklam i treści, skojarzonych z konkretnymi lokacjami, pozwoli standardowi Bluetooth 5 wpłynąć na napędzanie rozwoju beaconów na całym świecie” – twierdzi Powell.

Dlaczego „Bluetooth 5”, skoro obecny standard bezprzewodowego przesyłania informacji nosi numer 4.2 i według dotychczasowego zwyczaju, następna odsłona powinna mieć oznaczenie 4.3? Jak tłumaczy Powell, „chodzi o uproszczenie działań marketingowych. Nazwa wysyła teraz wyraźny sygnał, że mamy do czynienia z czymś nowym. Ułatwia to komunikację handlową, ale też zapewnia lepszą rozpoznawalność wśród użytkowników. Daje też poczucie, że rynek technologiczny wciąż się rozwija”.

Konferencja dotycząca Bluetooth 5 ma odbyć się w Londynie, 16 czerwca.

 

źródło: tech.firstpost.com